دانشگاه علوم پزشکی پچ مجارستان

دانشگاه علوم پزشکی پچ مجارستان، قدیمی ترین دانشگاه مجارستان و یکی از بهترین دانشگاه ها با کیفیت تحصیل بالا می باشد که با قدمتی بالغ بر 650 سال، در سال 1367 میلادی و در زمان پادشاه لوئیس تاسیس شده و در سال 1912 میلادی به شکل امروزی بنا نهاده شد.

این دانشگاه به همراه 10 دانشکده، 32 کلینیک آموزشی، 20000 دانشجو و 1600 مقاله یکی از بزرگترین مراکز آموزشی مجارستان است که طیف وسیعی از حوزه های آموزشی را دربر گرفته و تدریس در آن به زبان انگلیسی، آلمانی و مجاری می باشد و به عنوان یک مرکز تحقیقاتی، دستاوردهای علمی معتبری را کسب کرده و با داشتن نیرو و کادر حرفه ای در زمینه تدریس در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بسیار موفق عمل نموده است.
اسم این دانشگاه در کتاب مرجع دانشکده های پزشکی به ثبت رسیده و نظام آموزشی آن مطابق با استانداردهای اروپا و آمریکا، آخرین متدهای تحصیلی را ارائه کرده است. علاوه بر آموزش جامع پزشکی، آموزش در رشته های دندانپزشکی و داروسازی به ترتیب در سال های 1973 و 2001 راه اندازی شد. همچنین تحصیل در رشته پزشکی عمومی به زبان انگلیسی که اولین برنامه پزشکی اروپای مرکزی بود در سال 1984 در دانشگاه پچ تاسیس شد.

دانشگاه علوم پزشکی پچ مجارستان

 

تاریخچه تاسیس دانشگاهِ پچ

Alma Mater ، که در سال 1367 شاه لوئی آن را بنا بنیاد نهاد، یکی از قدیمی ترین دانشگاههای اروپای مرکزی است که در شهر تاریخی Pecs واقع شده است. گرچه این دانشگاه قدیمی است ولی به دلیل تاریخچه پرهیاهوی منطقه، تأثیر مثبتخود را بر توسعه Pecs گذاشته است. پس از جنگ جهانی اول، که مجارستان بیشتر اراضی خود را از دست داد؛ دانشگاه درسال 1923 به دانشگاه Elizabeth تغییر نام داد. 
دانشگاه علوم Elizabeth چهار دانشکده (هنر، حقوق، پزشکی و الهیات) و پروفسورهای برجسته ای در دانشکده پزشکی داشت ( از جمله Geza Mansfeld, Bela Entz, Pal Hem).در سال 1951، دانشکده پزشکی از دانشگاه الیزابت جدا شد و به دانشگاه پزشکی Pecs تغییر نام داد. در دهه 1960 و 1970دانشگاه تغییرات زیرساختی بسیاری کرد و ساختمان های جدید علوم پزشکی و علوم پایه در این زمان ساخته شدند. علاوه بر دانشکده پزشکی عمومی، دانشکده های دندانپزشکی و داروسازی نیز در سالهای 1973 و 2001 آغاز به کار کردند. 
آموزش پزشکی عمومی به زبان انگلیسی نیز در سال 1984 آغاز شد؛ این کار برای اولین بار در اروپای مرکزی انجام شد.در سال 2004 نیز دانشگاه پزشکی عمومی را به زبان آلمانی نیز ارائه کرد.
در سال 2000، به موجب حکم دولت مجارستان دانشگاه علوم پزشکی Pecs با هشت دانشکده دیگر ادغام شد و به مدرسه پزشکی Pecs تغییر نام داد و شکل مدرن امروزی را به خود گرفت. دانشگاه Pecs، که 35000 دانشجو در 10 دانشکدۀ آن مشغول به تحصیل هستند، در حال حاضر بزرگترین موسسه آموزش عالی در مجارستان است. 

تسهیلات و امکانات دانشگاه علوم پزشکی پچ مجارستان

مدرسه پزشکی پچ 23 دپارتمان علوم پایه و بالینی و 24 دپارتمان پزشکی دارد که مجهز به بهترین تسهیلات آموزشی و تحقیق مطابق با استانداردهای اروپاست. ساختمان اصلی دانشگاه یک مرکز گردهمایی، چهار تالار سخنرانی، چند اتاق سمینار و آزمایشگاه دارد. 
کتابخانه مرکزی مشترک بیش از 400/000 نشریه و مجله دارد. ظرفیت بخش مطالعه کتابخانه 200 نفر است و دانشجویان میتوانند به رایگان از اینترنت در کتابخانه و سایت استفاده کنند. 
هیئت آموزشی دانشگاه پزشکی پچ ترکیبی از استادان با تجربه و باسابقه، پزشکان، محققان و مدرسان جوان، با استعداد و با انگیزه است. شش نفر از استادان قدیمی این دانشگاه عضو آکادمی علومِ مجارستان هستند. 54 نفر از اعضای هیئت علمی؛ دکترای علوم و 235 نفر پزشک و محقق مدرک دکترا دارند.   

 

 

 

تگ ها:
7710

  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر