دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان در شهر بوداپست

تاریخچۀ دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان

دانشگاه سملوایز یکی از قدیمیترین و معتبرترین دانشگاههای علوم پزشکی مرکزِ اروپا دربوداپست پایتختِ کشور مجارستان با حدود 400 سال قدمت میباشد که در سال 1635 تاسیس گردیده است. سال 2018 همزمان با دویست و چهل و نهمین سال تاسیس این دانشگاه، میباشد. در سال 1955 دانشکده های دانشکده های دندانپزشکی و داروسازی با دانشگاه تلفیق شد و در سال 1969 نام دانشگاه به «دانشگاه علوم پزشکی سملوایز» تغییر پیدا کرد. این نامگذاری جدید به افتخارِ «آیزاک سملوایز» کاشف علت تبِ عفونی و رئیس دانشگاه سملوایز میباشد. برای تحصیل در مجارستان رشته پرستاری می توانید این کالج را انتخاب کنید. 

در این دانشگاه رشته ها به زبانهای انگلیسی، آلمانی و مجاری تدریس شده و هرساله پذیرای تعداد زیادی دانشجوی خارجی از کشورهای اسکاندیناوی، آلمان، اتریش، آمریکا و کشورهای آسیایی هم چون ایران می باشد. این دانشگاه کاملا مورد تایید ایران است و از نظر علمی جایگاه ویژه ای را در جهان دارا می باشد.

دوره پیش دانشگاهی این دانشگاه را همه ساله کالج اینترنشنال و اوسینا در شهر بوداپست برگزار می نماید و دانشجویان زیادی در این دوره شرکت نموده و پس از پایان دوره در امتحان ورودی دانشگاه سملوایز شرکت می نمایند در واقع خود دانشگاه به صورت مستقل دوره پیش دانشگاهی ارائه نمی دهد. این دانشگاه  در منطقه 9 شهر بوداپست خیابان اولوی و در مترو آبی ایستگاه کلینیکاک واقع شده است.

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز یک منطقه بزرگ از پایتخت مجارستان را به خود اختصاص داده است و کتابخانه این دانشگاه با یک چهارم میلیون کتاب دارای یکی از بزرگترین و بهترین مجموعه های پزشکی و بیولوژیکی مجارستان است و در میان دانشگاه های مجاری، سملوایز بیشترین تعداد نشریات علمی را منتشر نموده است. 

فراتر از آن 3000 تخت در بخشهای بالینی بیمارستانهای سملوایز در بخش مراقبت های پزشکی و بخش های دیگر از ویژگی های مهم بیمارستانهای آموزشی این دانشگاه می باشد. نام پر افتخار پروفسور سملویز، استاد سابق دانشکده پزشکی (1865-1855) که به کشف علت تب و پیشگیری از تب و وایتکس در جهان شهره شده است بر سر در این دانشگاه می درخشد. دانشگاه سملوایز اولین دانشگاه مجاری است که در سال 1983 شروع به ارائه دوره های بین المللی در دانشکده پزشکی به زبان آلمانی نمود و آموزش به زبان انگلیسی چهار سال بعد در سال  1987 آغاز شد.

دانشگاه علوم پزشکي سملوايز مجارستان

توسعه دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان

 از زمان ورود دانشجویان به این دانشگاه، دانشجویان دائما در حال رشد و پیشرفت علمی هستند در حال حاضر از هر سه دانشجو، یک دانشجو خارجی می باشد، دانشجویانی که از 5 قاره  و 70 کشور مختلف وارد این دانشگاه می شوند.
از آنجا که تعداد متقاضیان دو تا چهار برابر ظرفیت موجود است، روش انتخاب دانشگاه علاوه بر آزمون ورودی بر اساس سوابق تحصیلی متقاضی نیز می باشد. بیش از 1700 دانشجو تحصیلات پزشکی خود را به زبان انگلیسی انتخاب کردند.
✅ انتخاب زیاد تحصیل در مجارستان پزشکی به زبان انگلیسی نشان از معتبر بودن، محبوبیت و به رسمیت شناختن دانشگاه سملوایز است.

مدرک های صادر شده از دانشگاه سملوایز توسط چندین کشور به رسمیت شناخته شده است مانند کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا در دو سال اول تدریس تحصیل در مجارستان پزشکی به زبان انگلیسی می باشد اما از سال های بعد برای ارتباط بهتر با بیمار بهتر است دانشجو با زبان مجاری نیز آشنا می شود. مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی 6 سال و در رشته دندانپزشکی 5 سال می باشد. دانشجویان بسیاری هستند که تحصیل در مجارستان دندانپزشکی به انگلیسی را به عنوان رشته ی خود انتخاب می کنند.
اعتبار مدرک پایان تحصیل در رشته پزشکی که به زبان انگلیسی و آلمانی است  با مدرک ارائه شده تحصیل به زبان مجاری یکسان است. این دانشگاه در روزهای اول برنامه ای مبنی بر متحد کردن دانشجویان خارجی و هر برنامه ای که به منسجم کردن دانشجویان بین المللی کمک کند، ارائه می دهد. دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مفتخر به داشتن یک جامعه دانشجویی بین الملل و معتبر است با افزایش دانشجویان خارجی، استادان در تلاش هستند تا همواره با دانشجویان بین المللی در ارتباط باشند.

اهداف اصلی دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان 

* آموزش پزشکان، دندان پزشکان و داروسازان است که قادر به مراقبت حرفه ای، ایمن و موثر هستند. 
* این دانشگاه فارغ التخصیلان را قادر می سازد که به طور موثری در فعالیت های فردی و گروهی کار کنند.
*این دانشگاه نقش برجسته ای در تحقیقات علمی مجارستان دارد.
* وظیفه اصلی این دانشگاه آموزش مداوم و موثر در طول دورۀ پزشکی و مراقبت های حرفه ای و بهداتشی در مجارستان است.
* این دانشگاه هم چنین بزرگترین بیمارستان و کلینیک در بوداپست را داراست و بخش بزرگی از مراقبت ویژه برای شهروندانمجارستانی فراهم می کند.
* این دانشگاه مسئول برنامه های بهداشت عمومی و پیشگیری است.

تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان 

مدرک دانشگاه سملوایز مورد تائید دانشگاههای اتحادیۀ اروپا و آمریکا میباشد. در دو سال اول؛ تحصیل و آموزش به طور کاملبه زبان انگلیسی است و از سال سوم به بعد دانشجویان، به دلیل ارتباط مستقیم با بیماران مجاری و طی کردن دورهآموزشی بالینی به زبان مجاری نیز؛ تحصیل میکنند.

مراکز آموزش دانشگاه علوم پزشکی سملوایز

ادارۀ ارتباط زبانی دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان
این اداره یکی از قدیمیترین واحدهای سازمانی دانشگاهِ سملوایز است. که از سال 1948 م آغاز به کار نموده. فعالیت اصلیاین سازمان تدریس به زبانهای خارجی در رشته های پزشکی عمومی، دندانپزشکی و داروسازی است. این اداره یکسازمان منحصربه فردِ در میان دانشگاههای مجارستان است که چند زبان در این موسسه آموزش داده میشود؛ مانندزبانهای: لاتین، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی و روسی . آموزش زبان مجاری به دانشجویان خارجی در دستورِ کار این نهاد میباشد. 

مرکز تربیت بدنی و ورزشی دانشگاه علوم پزشکی سملوایز

این مرکز مدیریت برنامه های آموزشی جسمانی اجباری و فعالیت های مازادِ ورزشی دانشجویان دانشکده های پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی را بر عهده دارد. دانشجویانی که به ورزش های تفریحی علاقمند هستند میتوانند جلسات آموزشی مانند Medic Cup در رشته های هندبال، بسکتبال، والیبال و فوتبال و ... شرکت نمایند. کلاسهای تربیت بدنی در اکثر دانشکده ها در 4 ترم اول اجباری است.

مرکز آموزش الکترونیکی و توسعۀ دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان

این مرکز در سال 2011 تاسیس شد و برنامه های الکترونیکی درسی دانشگاه را مدیریت میکند. این سیستم برقراری ارتباط بین استادان و دانشجویان را آسان میکند و اجازه دسترسی راحت دانشجویان به منابع علمی جدید اینترنتی را میدهد. در این سیستم بیش از 200 مورد آموزش دیجینال الکترونیک ایجاد شده است که مسابقات مختلفی در این پلتفرم برگزار میشود.

  برنامه های خارج از دانشگاهِ دانشگاه علوم پزشکی سملوایز 

دانشگاه سملوایز یکی از اولین موسسات اموزش عالی اروپا است که برنامه های دوجانبه ای را معرفی میکند. این برنامه هابه دانشجویان خارجی این اجازه را میدهد تا در هنگام تحصیل در موسسه همکار در خارج از کشور؛ برنامۀ درسی سملوایز خود را دنبال کنند.   

برنامه های آموزشی دانشگاه 
Asklepios Campus Hamburg
 
شروع همکاری: سال 2008
زبان : آلمانی
کارمندان: آلمانی و مجاری
مدرک: M.D


برنامه های آموزشی  دانشگاه 
Lugano

شروع همکاری: 2009
زبان: ایتالیایی
کارمندان: سوئیسی
مدرک: Bsc


برنامه های آموزشی دانشگاه
 Bratislava- Health Management Academy

شروع همکاری: 2010 
زبان : اسلواکی
کارمندان: اسلواک
مدرک:Msc


بررسی های تحصیلی بین المللی دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان 
Erasmus برای پویایی دانشجویان دانشگاههاست که توسط اتحادیۀ اروپا با هدف ارتقای برنامۀ تحصیلی ـ آموزشی عالی از طریق تبادل دانشجو در اتحادیۀ اروپا به وجود آمد. این برنامه برای دانشجویانی که در دانشگاهها و سایر موسسات آموزشعالی در کشورهایی که موافقت نامۀ دوجانبه  فعال با سایر کشورهای اتحادیۀ اروپا دارند، برقرار است.
مجارستان از سال 1997 به عنوان عضو کامل برنامۀ Erasmus  مشارکت دارد. دانشجویانی که در این برنامه شرکت میکنند حداقل 3 ماه و حداکثر 12 ماه را میتوانند در دانشگاه همکار بگذرانند. این برنامه هزینه حمل و نقل، اقامت، موادغذایی و بیمه را پوشش میدهد.


امکانات این دانشکده

از 8 دپارتمان این دانشکده 6 دپارتمان در مرکز اموزشی و درمانگاهی دندانپزشکی،یکی از پیشرفته ترین موسسات دندان پزشکی در اروپا ، واقع شده است. با 12 هزار متر مربع فضا و 172 ایستگاه کار دندانپزشکی،موقعیت و شرایط ایده الی را برای اموزش و تحقیقات درمانگاهی دانشجویان کارشناسی و کار شناسی ارشد فراهم اورده است. بخش جراحی فک و صورت و دهان شناسی در ساختمانی مجزا قرار دارد که اخیرا نوسازی و باز سازی و تکمیل شده است با طبقه ای جدید که اتاقی را در اختیار بخش جدید بیماران با ظرفیت 25 تخت خواب قرار میدهد که به خوبی اتاق عمل کامل تجهیز شده ومناسب برای قسمت اصلی و جراحیهای سر و گردن تحت بیهوشی عمومی میباشد. بخش تئوری دانشکده به عنوان بخش زیست شناسی شفاهی در دانشکده ساختمان پزشکی تئوری در نگی وارادتر واقع شده است.


آموزش دانشکده

برنامه های اکادمیک را در سطوح کارشناسی و کار شناسی ارشد و دکتری ارائه میدهد.برنامه اموزش دندان پزشکی اش که در نتیجه ان مدرک دکتری دندان پزشکی به دانشجو ارائه خواهد شد در 3 زبان مجاری و انگلیسی والمانی در دسترس میباشد. هر ساله بین 95 تا 100 دانشجوی مجاری سال اول تحصیلات خود را در این دانشکده اغاز میکنند،در حالی که هر ساله بین 70 تا 80 دانشجوی خارجی در برنامه های المانی و انگلیسی زبان ثبت نام می کنند.تعداد کلی دانشجویان دندان پزشکی در حال تحصیل در این دانشکده نزدیک به 800 نفر می باشد.100 پروفسور و استاد راهنمای تمام وقت و پاره وقت در دانشکده دندان پزشکی مشغول به فعالیت هستند.موضوعات اصلی علمی و بالینی بوسیله دانشکده پزشکی اموزش داده میشوند. دانشکده دندان پزشکی برنامه معتبری برای دکتری دارد که در علوم دندان پزشکی ان را تحقیق و پژوهش مینامند.


مراقبت درمانی

فعالیتهای اولیه مراقبت درمانی دانشکده خدمتی است به اموزش دانشجویان دندان پزشکی مان.علیرغم اینکه اعضای دانشکده هر کدام در حرفه خود متخصص هستند،هنگامی که تعلیمات دانشکده در خدمت کل کشور مجارستان است، مراقبتهای درمانی جامع و گسترده ای را برای افرادی که از طریق دندان پزشکان اشنا و یا دیگر موسسات پزشکی به کلینیکها مراجعه میکنن فراهم کرده است.

تحقیق و پژوهش

 حوزه اصلی فعالیتهای تحقیقی دانشکده شامل: زیست ماده-فناوری نانو-بیماریهای مسری لثه ودندان-مایکرو ویروس لثه و ساقه دندان-ورم و التهاب تجربی لثه-فیزیولوژی غده بزاقی- سلولهای پایه ای پالپ و ریشه لثه-حمل کنندهه ای غشایی و عملکرد های علامت دهی- راهنمای احیای استخوان و لثه-بیماری لثه و چند شکلی وراثتی-چند شکلی وراثتی و دندان نا رویش-درمان مرکب برای سرطان دهان-تومورگرافی سه بعدی-نقش زیستس مونو اکسید نیتروژن.

ارتباطات بین المللی

این دانشکده در دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان تقریبا با تمام کشورهای اروپایی و همچنین با موسسات بیشماری در امریکا همکاری علمی دارد. بعضی از اعضای ارشد دانشکده بطور فعال درگیر ودست اندر کار جوامع بین المللی دندانپزشکی هستند و یا هیئت مدیره و یا از اعضای چندین مجلات بین المللی میباشند.

تگ ها:
8819

  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر