دانشگاه علوم پزشکي سملوايز در شهر بوداپست

تاریخچۀ دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان

دانشگاه سملوایز یکی از قدیمیترین و معتبرترین دانشگاههای علوم پزشکی مرکزِ اروپا دربوداپست پایتختِ کشور مجارستان با حدود 400 سال قدمت میباشد که در سال 1635 تاسیس گردیده است. سال 2018 همزمان با دویست و چهل و نهمین سال تاسیس این دانشگاه، میباشد. در سال 1955 دانشکده های دانشکده های دندانپزشکی و داروسازی با دانشگاه تلفیق شد و در سال 1969 نام دانشگاه به «دانشگاه علوم پزشکی سملوایز» تغییر پیدا کرد. این نامگذاری جدید به افتخارِ «آیزاک سملوایز» کاشف علت تبِ عفونی و رئیس دانشگاه سملوایز میباشد. 

در این دانشگاه رشته ها به زبانهای انگلیسی، آلمانی و مجاری تدریس شده و هرساله پذیرای تعداد زیادی دانشجوی خارجی از کشورهای اسکاندیناوی، آلمان، اتریش، آمریکا و کشورهای آسیایی هم چون ایران می باشد. این دانشگاه کاملا مورد تایید ایران است و از نظر علمی جایگاه ویژه ای را در جهان دارا می باشد.

دوره پیش دانشگاهی این دانشگاه را همه ساله کالج اینترنشنال و اوسینا در شهر بوداپست برگزار می نماید و دانشجویان زیادی در این دوره شرکت نموده و پس از پایان دوره در امتحان ورودی دانشگاه سملوایز شرکت می نمایند در واقع خود دانشگاه به صورت مستقل دوره پیش دانشگاهی ارائه نمی دهد. این دانشگاه  در منطقه 9 شهر بوداپست خیابان اولوی و در مترو آبی ایستگاه کلینیکاک واقع شده است.

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز یک منطقه بزرگ از پایتخت مجارستان را به خود اختصاص داده است و کتابخانه این دانشگاه با یک چهارم میلیون کتاب دارای یکی از بزرگترین و بهترین مجموعه های پزشکی و بیولوژیکی مجارستان است و در میان دانشگاه های مجاری، سملوایز بیشترین تعداد نشریات علمی را منتشر نموده است. 

فراتر از آن 3000 تخت در بخشهای بالینی بیمارستانهای سملوایز در بخش مراقبت های پزشکی و بخش های دیگر از ویژگی های مهم بیمارستانهای آموزشی این دانشگاه می باشد. نام پر افتخار پروفسور سملویز، استاد سابق دانشکده پزشکی (1865-1855) که به کشف علت تب و پیشگیری از تب و وایتکس در جهان شهره شده است بر سر در این دانشگاه می درخشد. دانشگاه سملوایز اولین دانشگاه مجاری است که در سال 1983 شروع به ارائه دوره های بین المللی در دانشکده پزشکی به زبان آلمانی نمود و آموزش به زبان انگلیسی چهار سال بعد در سال  1987 آغاز شد.

دانشگاه علوم پزشکي سملوايز در شهر بوداپست مجارستان

توسعه دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان

 از زمان ورود دانشجویان به این دانشگاه، دانشجویان دائما در حال رشد و پیشرفت علمی هستند در حال حاضر از هر سه دانشجو، یک دانشجو خارجی می باشد، دانشجویانی که از 5 قاره  و 70 کشور مختلف وارد این دانشگاه می شوند.
از آنجا که تعداد متقاضیان دو تا چهار برابر ظرفیت موجود است، روش انتخاب دانشگاه علاوه بر آزمون ورودی بر اساس سوابقتحصیلی متقاضی نیز می باشد. بیش از 1700 دانشجو تحصیلات پزشکی خود را به زبان انگلیسی انتخاب کردند.
✅ انتخاب زیاد تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی نشان از معتبر بودن، محبوبیت و به رسمیت شناختن دانشگاه سملوایز است.

مدرک های صادر شده از دانشگاه سملوایز توسط چندین کشور به رسمیت شناخته شده است مانند کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا در دو سال اول تحصیل پزشکی، تدریس به زبان انگلیسی می باشد اما از سال های بعد برای ارتباط بهتر با بیمار بهتر است دانشجو با زبان مجاری نیز آشنا می شود. مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی 6 سال و در رشته دندانپزشکی 5 سال می باشد.
اعتبار مدرک پایان تحصیل در رشته پزشکی که به زبان انگلیسی و آلمانی است  با مدرک ارائه شده تحصیل به زبان مجاری یکسان است. این دانشگاه در روزهای اول برنامه ای مبنی بر متحد کردن دانشجویان خارجی و هر برنامه ای که به منسجم کردن دانشجویان بین المللی کمک کند، ارائه می دهد. دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مفتخر به داشتن یک جامعه دانشجویی بین الملل و معتبر است با افزایش دانشجویان خارجی، استادان در تلاش هستند تا همواره با دانشجویان بین المللی در ارتباط باشند.

اهداف اصلی دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان 

* آموزش پزشکان، دندان پزشکان و داروسازان است که قادر به مراقبت حرفه ای، ایمن و موثر هستند.
* این دانشگاه فارغ التخصیلان را قادر می سازد که به طور موثری در فعالیت های فردی و گروهی کار کنند.
* دانشگاه سملوایز نقش برجسته ای در تحقیقات علمی مجارستان دارد.
* وظیفه اصلی این دانشگاه آموزش مداوم و موثر در طول دورۀ پزشکی و مراقبت های حرفه ای و بهداتشی در مجارستان است.
* این دانشگاه هم چنین بزرگترین بیمارستان و کلینیک در بوداپست را داراست و بخش بزرگی از مراقبت ویژه برای شهروندانمجارستانی فراهم می کند.
* دانشگاه سملوایز مسئول برنامه های بهداشت عمومی و پیشگیری است.

تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان 

مدرک دانشگاه سملوایز مورد تائید دانشگاههای اتحادیۀ اروپا و آمریکا میباشد. در دو سال اول؛ تحصیل و آموزش به طور کاملبه زبان انگلیسی است و از سال سوم به بعد دانشجویان، به دلیل ارتباط مستقیم با بیماران مجاری و طی کردن دورهآموزشی بالینی به زبان مجاری نیز؛ تحصیل میکنند.

مراکز آموزش دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان

ادارۀ ارتباط زبانی دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان
این اداره یکی از قدیمیترین واحدهای سازمانی دانشگاهِ سملوایز است. که از سال 1948 م آغاز به کار نموده. فعالیت اصلیاین سازمان تدریس به زبانهای خارجی در رشته های پزشکی عمومی، دندانپزشکی و داروسازی است. این اداره یکسازمان منحصربه فردِ در میان دانشگاههای مجارستان است که چند زبان در این موسسه آموزش داده میشود؛ مانندزبانهای: لاتین، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی و روسی . آموزش زبان مجاری به دانشجویان خارجی در دستورِ کار این نهاد میباشد. 

مرکز تربیت بدنی و ورزشی دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان 

این مرکز مدیریت برنامه های آموزشی جسمانی اجباری و فعالیت های مازادِ ورزشی دانشجویان دانشکده های پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی را بر عهده دارد. دانشجویانی که به ورزش های تفریحی علاقمند هستند میتوانند جلسات آموزشی مانند Medic Cup در رشته های هندبال، بسکتبال، والیبال و فوتبال و ... شرکت نمایند. کلاسهای تربیت بدنی در اکثر دانشکده ها در 4 ترم اول اجباری است.

مرکز آموزش الکترونیکی و توسعۀ دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان

این مرکز در سال 2011 تاسیس شد و برنامه های الکترونیکی درسی دانشگاه را مدیریت میکند. این سیستم برقراری ارتباط بین استادان و دانشجویان را آسان میکند و اجازه دسترسی راحت دانشجویان به منابع علمی جدید اینترنتی را میدهد. در این سیستم بیش از 200 مورد آموزش دیجینال الکترونیک ایجاد شده است که مسابقات مختلفی در این پلتفرم برگزار میشود.

  برنامه های خارج از دانشگاهِ دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان 

دانشگاه سملوایز یکی از اولین موسسات اموزش عالی اروپا است که برنامه های دوجانبه ای را معرفی میکند. این برنامه هابه دانشجویان خارجی این اجازه را میدهد تا در هنگام تحصیل در موسسه همکار در خارج از کشور؛ برنامۀ درسی سملوایز خود را دنبال کنند.   

برنامه های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان 
Asklepios Campus Hamburg
 
شروع همکاری: سال 2008
زبان : آلمانی
کارمندان: آلمانی و مجاری
مدرک: M.D

برنامه های آموزشی  دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان 
Lugano

شروع همکاری: 2009
زبان: ایتالیایی
کارمندان: سوئیسی
مدرک: Bsc

برنامه های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان
 Bratislava- Health Management Academy

شروع همکاری: 2010 
زبان : اسلواکی
کارمندان: اسلواک
مدرک:Msc

بررسی های تحصیلی بین المللی دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان 
Erasmus برای پویایی دانشجویان دانشگاههاست که توسط اتحادیۀ اروپا با هدف ارتقای برنامۀ تحصیلی ـ آموزشی عالی از طریق تبادل دانشجو در اتحادیۀ اروپا به وجود آمد. این برنامه برای دانشجویانی که در دانشگاهها و سایر موسسات آموزشعالی در کشورهایی که موافقت نامۀ دوجانبه  فعال با سایر کشورهای اتحادیۀ اروپا دارند، برقرار است.
مجارستان از سال 1997 به عنوان عضو کامل برنامۀ Erasmus  مشارکت دارد. دانشجویانی که در این برنامه شرکت میکنند حداقل 3 ماه و حداکثر 12 ماه را میتوانند در دانشگاه همکار بگذرانند. این برنامه هزینه حمل و نقل، اقامت، موادغذایی و بیمه را پوشش میدهد. 

1290
rating
  نظرات