پادشاهان مجارستان در قرن 19

فرانتس یوزف یکم(به آلمانی: Franz Joseph I) یا فرنتس یوژف یکم(به مجاری: I. Ferenc József)

(زادهٔ ۱۸ اوت ۱۸۳۰- مرگ ۲۱ نوامبر ۱۹۱۶) امپراتور اتریش، پادشاه بوهم، مجارستان، کرواسی، گالیسی و لودومریا و همچنین گراندوک کراکوف از ۱۸۴۸ تا زمان مرگش بود.
هنگامی که در پی انقلال ۱۸۴۸ فردیناند یکم از پادشاهی کنارگذاشته شد، عموزاده‌اش فرانتس یوزف به جای او بر تخت نشست. فرانتس یوزف را بیشتر یک مرتجع شمرده‌اند که کوشید مشروطیت را سرکوب کند. در سال‌های ۱۸۵۹ ۱۸۶۶ و در جریان جنگ‌های نخست و دوم استقلال ایتالیا، امپراتوری اتریش ناچار شد لمباردی-ونیز را به پادشاهی ساردنی وانهد.

پادشاهان مجارستان در قرن 19

از دیگر رویدادهای روزگار پادشاهی او جنگ اتریش-پروس بود که به پیمان صلح پراگ در ۱۸۶۶ انجامید و جلو پادشاهی دودمان هاپسبورگ را بر سرتاسر سرزمین‌های آلمانی‌نشین گرفت.
همچنین فرانتس یوزف با مسئلهٔ ملی‌گرایی دست به گریبان بود، این میل در میان مجارها به خواست آنان برای خودمختاری مجارستان و سرانجام دگرگونی امپراتوری اتریش به چهرهٔ یک پادشاهی دوگانه به نام امپراتوری اتریش-مجارستان انجامید. پس از این رویداد برای چهل و پنج سال امپراتوری زیر فرمان او رنگ آرامش به خود دید؛ ولی در زندگی فرانتس یوزف آرامش چندانی چیره نبود؛ در ۱۸۸۹ ولیعهد او رودلف خودکشی نمود و در ۱۸۹۸ همسرش شهبانو الیزابت ترورشد. خود فرانتس یوزف نیز یک بار از سوء قصد جان سالم به در برده بود.

امپراتوری اتریش-مجار در زمان او گرایش‌های توسعه‌طلبانه‌اش را به سوی بالکان معطوف داشت، منطقه‌ای که طرف توجه امپراتوری روسیه هم بود. بوسنی و هرزگوین در زمان او ضمیمهٔ خاک امپراتوری‌اش گردید، این رویداد سرانجام در ۱۹۰۸ به بحران بوسنی انجامید. در ۱۹۱۴ آرشیدوک فرانتس فردیناند جانشین آیندهٔ او به دست یک ملی‌گرای صرب کشته‌شد، این ترور سبب اعلان جنگ امپراتوری اتریش-مجار به پادشاهی صربستان گردید، و از آنجا که روسیه متحد صربستان بود، پس آنها هم وارد جنگ شدند و اینگونه جنگ جهانی اول آغاز گردید.
هنگامی که فراتس یوزف در ۱۹۱۶ مرد، از آغاز پادشاهی او نزدیک به ۶۸ سال می‌گذشت. پس از مرگ او برادرزاده‌اش کارل به جانشینی‌اش رسید.

کارل یکم یا کارل فرانتس یوزف لودویگ هوبرت گئورگ اتو ماری فُن هابسبورگ-لوترینگن

(به آلمانی: Karl Franz Joseph Ludwig Hubert Georg Otto Marie von Habsburg-Lothringen)(زادهٔ ۱۷ اوت ۱۸۸۷- مرگ ۱ آوریل ۱۹۲۲) واپسین فرمانروای اتریش-مجارستان، واپسین امپراتور اتریش، واپسین پادشاه مجارستان (با عنوان کاروی چهارم(به مجاری: IV. Károly))، بوهم، کرواسی و گالیسی و لودومری و آخرین کسی بود از دودمان هابسبورگ-لوران به پادشاهی رسید.
کارل در ۱۹۱۶ به پادشاهی اتریش-مجارستان رسید. در ۱۹۱۸ او از مشارکت در امور دولتی کناره‌گیری کرد ولی از پادشاهی استعفا نداد. به هر روس پادشاهی از میان رفت و او سال‌های پایانی زندگیش را صرف کوشش در بازگرداندن آن نظام نمود. پس از مرگش کارل از سوی کلیسای کاتولیک متبرک خوانده‌شد.

تگ ها:
4215

  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر