اطلاعات عمومی مجارستان

تحصیل در مجارستان – اطلاعات عمومي كشور مجارستان

افراد بسیاری از سراسر اروپاو دیگر کشورهای جهان برای مهاجرت کشور مجارستان را انتخاب می کنند، عمده افرادی که برای زندگی به مجارستان می آیند دانشجویانی هستند که برای ادامه تحصیل به خصوص در رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی این کشور را انتخاب می کنند. مجارستان كشوري دموكراتيك با حدود 10 ميليون جمعيت يكي از زيباترين كشورهاي عضو اتحاديه اروپاست كه در قلب اروپاي مركزي واقع شده و داراي جاذبه هاي توريستي فراوان ميباشد.

همسایگان این کشور در شمال چك و اسلواكی، در شرق رومانی و اوكراین، در غرب اتریش و اسلوونی و در جنوب کراوسی و صربستان میباشند و بوداپست پایتخت این کشور دارای قدیمی ترین خط مترو در اروپا میباشد.

محبوب ترین ورزش در مجارستان فوتبال و واتر پلو است و با توجه به فراوانی چشمه های آب گرم، در حدود 450 سالن خصوصی و حمام های عمومی در این کشور وجود دارد.
در حدود یک سوم بومی های مجارستان در خارج از این کشور زندگی می کنند و اقتصادش یک اقتصاد پر در آمد محسوب میشود  که به لحاظ ساختار و سیاست گذاری یکی از اقتصادهای باز اروپای مرکزی محسوب می شود. 

اطلاعات عمومی مجارستان

در حال حاضر تحصيل در مجارستان ايده آل دانشجويان خارجي است زيرا زبان تدريس در اين كشور انگليسي بوده و مدارك دانشگاههاي اين كشور با توجه به قدمت دانشگاههاي آن در تمامي كشورهاي جهان معتبر مي باشد و همچنين هزينه هاي زندگي 40% الي 50% ارزانتر از اروپاي غربي است. بوداپست پايتخت كشورمجارستان يكي از زيباترين شهرهاي اروپا می باشد كه رود دانوب در اين شهر مناظر بسيار زيبايي را ايجاد نموده است.
مهاجرانی که به مجارستان را برای زندگی انتخاب می کنند متوجه می شوند که فرهنگ این کشور ترکیب کاملی از فرهنگ اروپای غربی و شرقی است. در این کشور مراقبت های بهداشتی با کیفیت خوب در دسترس است و مشارکت در طرح بیمه دولتی اجباری است. 

آب و هواي کشور مجارستان

آب وهواي مجارستان شبيه به آب و هواي غرب ايران زمستانهای این کشور سرد  و تابستانهای آن معتدل و در برخی نقاط با افزایش دما همراه است.
آب و هواي شهرهای بزرگ مجارستان مانند بوداپست بسيار پاک و عالي است زيرا حمل و نقل عمومی بسیار قوی است و نیاز به استفاده از اتومبیل های شخصی احساس نمی شود و تعداد اتومبيل در سطح شهر در حال حركت شهر بوداپست قابل رویت است و آلودگي هوا در سطح شهر تقریبا صفر ميباشد.
اين كشور به خاطر بارندگي های زیاد و مناسب داراي باغات و جنگلهاي بسیار متنوعي است و تقريبا نيمي از ميوه اروپا در اين كشور توليد مي شود.

مجارستان در یک نگاه

- نام : مجارستان یا هنگری (Republic of Hungary)
- حكومت : جمهوری
- مساحت : 030/93 كیلومترمربع
- جمعیت :  10.032.375 نفر ( July 2004 est.)
- جمعیت فعلی: 3/9 میلیون نفر
- رشد سالانه جمعیت : 1%- درصد
- زبان: مجاری
- زبان دوم : آلمانی و روسی
- پایتخت : بوداپست با حدود يك ميليون نفر جمعيت
- زبان رسمی : مجاری (97%) ، آلمانی (2%)، اسلوواکی (1%)
- دين رسمي : مسيحيت شاخه  كاتوليك  65% و پروتستان 25%
- ساير اديان :  شاخه هاي مختلف مسيحيت 10%
- واحد پول : فورینت(Forint)
- عضویت : سازمان ملل متحد، کنفرانس امنیت ناتو و همکاری در اروپا، شورای اروپا ، کشورهای اتحادیه اروپا و عضو دائمی کشورهای پیمان شنگن
- روز استقلال : ابتدای نوامبر 1989
- شهرهای عمده : بوداپست، میشکولش، سگد، پچ، جار، نیرگی هازا، سگشفهروار، کچکمت، دبرسن
- امید طول عمر : 71/3 سال
- نژاد : اسلاو شرقی
- خط ساحلی : خط ساحلی ندارد
- دسترسی به آبهای آزاد: از طریق رودخانه دانوب به دریای مدیترانه
- مختصات جغرافیایی : 47 درجه شمالی و 20 درجه شرقی
- همسايه ها : اوکراین ، بلاروس ، بلغارستان، چک ، اسلواک ، روماني، مولداوي، يوگسلاوي، اتريش، كرواسي
- آب و هوا : در تابستان 34+ و در زمستان نهايت 18-
-  زبان تدريس دانشگاهها : انگلیسی ، آلماني، فرانسوي ، مجاري
- فرودگاه : فرودگاه بوداپست با 30 كيلومتر فاصله از شهر بوداپست
- خطوط پروازي : شركت هواپيمايي ترکیش ایر و اتریش ایر همه روزه
- اختلاف ساعت با ايران: 5/2 – ساعت
- اختلاف ساعت با گرينويچ لندن: دو ساعت مثبت
- وضعيت جغرافيايي : مركز اروپاي مركزي
- موقعيت در اروپا : عضو دائمی اتحاديه اروپا و پیمان ناتو و عضو کشورهای شنگن از ابتدای سال 2007
- وضعيت اقتصادي : داراي درآمد سرانه متوسط روبه رشد
- وضعیت حمل و نقل عمومی: رتبه دوم در اروپا
- سیستم حمل و نقل عمومی: اتوبوس ، مترو و ترانوا
- ساعات کار سیستم حمل و نقل عمومی شهری : مترو 23-6 ، ترانوا 23-6 ، اتوبوس بسیاری از مسیرها بصورت 24 ساعتی
- منابع آبي : رودخانه دانوب (دنا) با طول 2860 كيلومتر و درياچه بالاتون
- شهرهاي معروف : بوداپست ، سگد ، پچ ، دبرسن ، ميشكولس
- شهرهاي توریستی و تاريخي : بوداپست ، سگد ، پچ ، دبرسن ، ميشكولس ، کچکمت
- برخورد با خارجيها : بر اساس قوانين کشور مجارستان خارجياني كه بصورت قانوني در اين كشور اقامت دارند و فاقد مليت مجاري هستند ميتوانند ازحقوق افراد مجاري برخوردار شوند.
- رفت و آمد درون شهري : مترو ، اتوبوس ، ترانوا (ويلاموش) ، تاكسي
- وروديه تاكسي : 500 فورينت
- ميادين معروف پايتخت : دي اكتر ، فرنس كروت ، مسكو واتر ، موريس ژیگموند تر ، هوشوک تر یا قهرمانان
- پاركهاي معروف پايتخت : پارك هوشوك تر ، مان پارك
- صنايع : مونتاژ اتومبيل ، صنايع كشاورزي ، دامپروري ، ژنتيك كشاورزي، صنایع فولاد، کود شیمیایی، داروسازی، ماشین آلات و وسایل نقلیه دارای اهمیت است.
- صنايع هنري : نقاشي ، مجسمه سازي ، موسيقي ، تئاتر و سينما
- علوم دانشگاهي معروف : معماري ، مكانيك ، ميكروالكترونيك ، پزشکی ، دندانپزشكي ، داروسازي ، فيزيوتراپي ، مهندسی ها
- مركز شهر و مركز تقاطع متروها : ميدان دي اكتر
- فروشگاههای مهم شهر : تسكو ، اسمت ، مچ ، اي بي سي ، مترو
- معروفترين خيابان تجاري بوداپست : خيابان وتسي اوتسا
- مراكز تبديل ارز: اكثر مراكز تبديل ارز در خيابان وتسي اوتسا ميباشد
- بانكهاي معروف: ام كا ب بانك(بانك مجارستان) ، بانك ارشته(بانك اتريش) ، وسترن یونیون بانک آمریکا و …
- ايستگاههاي قطار بوداپست : ايستگاه قطار دلي پايودوار و ايستگاه قطار كلتي پايودوار
- حکومت : مجمع ملی 386 نفره برای دوره ای پنج ساله با رای تمامی افراد بالغ انتخاب می گردد. این مجمع متشکل است از 58 نفر که از فهرست ملی تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می شوند. 152 نفر که بر اساس استان و 176 نفر از حوزه های انتخاباتی تک نماینده ای انتخاب می گردند. رئیس جمهور که از سوی مجمع احزاب انتخاب می شود و کابینه و نخست وزیر را از حزب اکثریت در مجمع ملی انتصاب می کند.

 احزاب سیاسی مهم عبارتند از:

•   سرای دموکراتیک (میانه رو با تمایل به راست)
•   اتحاد دموکراتهای آزاد (لیبرال)
•   حزب سوسیالیست (حزب کمونیست سابق)
•   حزب خرده مالکین
•   حزب دموکرات مسیحی خلق


- آموزش : میزان باسوادی: تقریباً 100% سنین تحصیل اجباری: 6 تا 14 سال تعداد دانشگاه: 19 دانشگاه به علاوه 6 موسسه همطراز با دانشگاه
- دفاع : کل نیروهای مسلح: 86.500 (تخمین 1991) خدمت سربازی: 12 ماه (با انتخاب برای خدمت غیر سربازی برای مخالفان جنگ)
- جغرافیا : مجارستان در غرب رود دانوب متشکل است از زمینهای پست پر فراز و نشیب که در شمال شرق، ارتفاعات پوشیده از جنگلهای انبوه می باشد. در جنوب شرق جلگه مسطح و بسیار وسیعی.
- بلندترین نقطه: قله ککش، رودهای مهم: دانوب (دونا)، تیسا، دراوا قرار دارد.
- اقتصاد : نزدیک به یک پنجم نیروی کار در بخش کشاورزی و دامداری اشتغال دارد. محصولات مهم شامل غلات (ذرت، گندم، جو) چغندر قند، میوه و انگور است.
- ذخایر و معادن : مجارستان دارای معادن زغال سنگ می باشد ولی بیش از نیمی از مایحتاج انرژی خود را وارد می کند.
- فعالیت بازرگانی: از اوایل دهه 1980، فعالیت بازرگانی خصوصی و سرمایه گذاری خارجی تشویق شده است و بین سالهای 1989 و 1991 بیشتر بنگاههای بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار شدند.

اختلاف ساعات شبانه روز ايران با كشور مجارستان

اختلاف ساعت ايران با كشور مجارستان 2.5 ساعت است يعني در حالي كه ساعت درايران 12 ظهر است ساعت درشهر بوداپست مجارستان 9.5 صبح است.

ساخت شهری و معماری مجارستان

مژده به علاقمندان تحصیل در مجارستان این است که این کشور به همراه کشور چک زیباترین کشورهای اروپا محسوب می شوند که دارای معماری بی نظیر و مثال زدنی در اروپا هستند.
این کشور عروس کشورهای اروپا نام گرفته و از نظر معماری بسیار دیدنی و زیباست ، بطوریکه همان معماری قرون 20-18 را حفظ نموده و ساختمانهای قدیمی با بازسازی و بدون تخریب آثار حفظ می شوند و این دلیل زیبایی معماری کشور مجارستان است.
ساختمان پارلمان مجارستان یکی از زیباترین ساختمان های اروپا در کنار رودخانه دانوب است که همواره در تاریکی شب از درخشندگی و زیبایی خاصی برخوردار است و بازدید از پارلمان در شب از دیدنیهای بوداپست محسوب می گردد.
معماری خاص ساختمان دانشگاه فنی نیز در کنار دانوب از آن جمله است.

اطلاعات عمومی مجارستان

واحد پول کشور مجارستان

واحد پول اين كشور فورينت است و تقريبا هر 190 فورينت برابر يك دلار و240 فورينت برابر يك يورو و هر فورينت برابر 55 ريال است.

مراكز تبديل ارز مجارستان

در سطح شهر باجه هاي تبديل ارز بسیاری وجود دارد به خصوص در خيابان وتسي اوتسا كه يكي از زيباترين خيابانهاي مركزي شهر بوداپست است كه ميتوانيد براي تبديل دلار یا یورو به فورينت استفاده كنيد ولي بايد مراقب چند نكته باشيد يكي اينكه: از صرافیهای مجاز و بانکها و باجه هاي داخل مغازها برای تبدیل ارز استفاده كنيد و دوم اينكه بهتر است از دلالان خياباني كه عمدتا عرب هستند بپرهيزيد زيرا ممكن پول و فورینت تقلبي به شما بدهند.

با اتوبوس 112 و خط ويلاموش 47 و 49 و اولين ايستگاه مترو زرد به خيابان وتسي اوتسا ميتوانيد برويد.
یکی از بهترین مراکز تبدیل ارز خود بانکها هستند و شما می توانید تمامی پول خود را در بانک نگهداری نموده و هر زمان که لازم بود دلار یا یورو خود را در بانک به فورینت تبدیل نمایید ، بانكها مطمئن ترين مراكز تبديل ارز هستند.

نحوه اجاره خانه در مجارستان

در شهر بوداپست خانه با متراژهاي مختلف فراوان است كه عمدتا توسط آژانسهاي مسكن اجاره داده ميشود و اجاره آنها مابين 600-300 یورو در ماه است و هزينه شارژ در تابستان 40 یورو و در زمستان 50 یورو ميباشد.
معمولا اجاره 2 ماه بصورت پيش پرداخت و بابت ضمانت نگهداري لوازم موجود در خانه توسط مالك دريافت مي گردد و همچنين كليه اجاره ها بايد بصورت پيش كرايه در ابتداي هر ماه پرداخت گردد.
توصيه ميشود دانشجويان هر دو نفر با هم يك خانه اجاره كنند تا در هزينه ها صرفه جوئي بيشتر شود و مشكلاتي از قبيل تنهائي نداشته باشند.

دانشجویانی که در شهرهای دیگر مانند پچ و سگد اقامت دارند می توانند با مراجعه به بخش مسکن دانشگاه و یا آژانسهای مسکن خانه ای در نزدیکی دانشگاه اجاره نمایند . هزینه اجاره بهای مسکن در این شهرها معمولا ارزرانتر از شهر بوداپست حدود 500-200 یورو در ماه می باشد ولی هزینه شارژ آب و برق و گاز تقریبا با بوداپست برابر است.

در هنگام عقد قرارداد اجاره دانشجو باید با دقت وسایل موجود در خانه را بررسی نموده و سالم دریافت نماید و در صورتیکه لوازمی از منزل خراب است و یا ایراد دارد باید در ابتدا به صاحب خانه قبل از عقد قرارداد اعلام گردد.
قرارداد در دونسخه انگلیسی و مجاری نوشته می شود و از دوستانی که زبان انگلیسی می دانند می توانید کمک بگیرید و یا مشاور مسکن یا مشاور بخش مسکن دانشگاه می تواند در هنگام قرارداد به شما کمک نماید.

پس از عقد قرارداد دانشجو باید آدرس محل اقامت خود را به اداره پلیس مهاجرت اعلام نماید و در صورت تغییر آدرس باید در اسرع وقت مراتب را به اداره مهاجرت اعلام نماید.
 معمولا در هنگام قرارداد 3-2 ماه اجاره بها بعنوان پیش پرداخت توسط مالک دریافت می شود که بابت ضمانت حفظ و نگهداری لوازم خانه است و در صورتی که در پایان قرارداد و در هنگام تحویل مستاجر لوازم را تخریب نموده باشد و یا دانشجو بخواهد زودتر از موعد قرارداد خانه را تخلیه نماید پیش پرداخت مسترد نمی شود.

صاحب خانه کلید دیگری از منزل را در اختیار دارد و می تواند برای سرکشی از لوازم خانه با هماهنگی یا بدون هماهنگی شما وارد خانه شود و این بصورت یک قانون در اروپا می باشد.
در اروپا معمولا بیرون خانه ومشاعات زیاد دلچسب نمی باشد ولی امکانات داخل خانه خوب می باشد و مالکین داخل خانه را تعمیر کرده و وسایل و امکانات خوبی را در منزل تعبیه کرده و به دانشجو تحویل می دهند.

در صورت نیاز به وسایل بیشتر درخواست خود را در هنگام قرارداد می توانید مطرح نمایید تا در صورت قبولی کردن مالک آن لوازم در اختیار شما قراربگیرد.

امكانات كلي خانه ها در كشور مجارستان

•   كف موزائيك يا سراميك يا پاركت
•   شوفاژ مركزي
•   توالت فرنگي و حمام
•   آشپزخانه با وسایل آشپزخانه مانند ظروف و کارد و چنگال و قاشق
•   يخچال
•   تلويزيون
•   كاغذ ديواري و پرده و كمد چوبي
•   ميز ناهار خوري
•   چند عدد صندلي
•   ميز مطالعه
•   تخت خواب فلزي يا چوبي
•   بالشت و تشک و پتو
•   ميز عسلي كوچك
•   اتو و ميز اتو
•   ماشين لباسشوئي
•   اجاق گاز گازی یا برقی
•   وسائل گرمائي مركزي مانند شوفاژ
•   خط تلفن در صورت درخواست
•   ماكروويو(در بعضي موارد)
•   فرش یا گلیم (در بعضي موارد)
•   یخچال فریزر(در بعضي موارد)

پل آرپاد (به مجاری: Árpád híd)

پلی در بوداپست است که با گذر بر روی دانوب، بودا را به پست متصل می‌کند.
این پل طولانی‌ترین در مجارستان است و با احتساب مسیر اتصال دهنده آن به خشکی ۲ کیلومتر و بدون احتساب این بخش‌ها ۹۲۸ متر طول دارد. عرض این پل ۳۵٫۳ متر است. پل شامل ۶ خط برای عبور اتومبیل، مسیر تراموا، مسیر دوچرخه و پیاده‌رو است.

ایستگاه متروی خط ۳ در انتهای پل در پست، نیز Árpád híd نام دارد.
ساخت این پل در سال ۱۹۳۹ میلادی و تحت عنوان پل آرپاد (به یادبود دومین پادشاه مجار، آرپاد) شروع شد. اما به خاطر رخداد جنگ جهانی دوم پل تا پایان جنگ و سال ۱۹۵۰ به بهره‌برداری نرسید. در این زمان به واسطه در قدرت بودن حکومت کمونیست در مجارستان، پل با نام پل استالین (به مجاری: Sztálin híd) افتتاح شد. نام پل در سال ۱۹۵۸ به نام اصلی آن تغییر یافت.

 مجارهای اسلواکی

مجارهای اسلواکی بزرگترین اقلیت قومی این کشور هستند که تعدادشان به 520,528 نفر می‌رسد و %9.7 جمعیت کل هستند. (سرشماری 2001). آنها بیشتر در قسمت جنوبی کشور، نزدیک مرز مجارستان متمرکز هستند. آنها در دو ناحیه اسلواکی اکثریت هستند: کومارنو و دونایسکا استردا.

تگ ها:
21350

  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر