شرایط تحصیل در مجارستان

اگر شما علاقه مند به فرهنگ و سنت های یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپایی هستید , می توانید در مورد رفتن به مجارستان فکرکنید. این کشور بخاطر مناظر زیبا , شیوه زندگی , استانداردهای ایمنی و هزینه زندگی به عنوان یک مقصد محبوب برای افراد در سراسرجهان تبدیل شده است  و از آنجایی که سال 2004 مجارستان به عضویت اتحادیه اروپا در آمد , شمار خارجی ها در این کشور به مراتب افزایش یافته است.

از سال های گذشته مجارستان را به عنوان یک کشور کمونیستی میشناختند اما هم اکنون این کشوردارای یک اقتصاد پر جنب و جوش است که سطح بالایی از سرمایه گذاری نرخ رشد اقتصادی این کشور را تقویت کرده است به طوری که بزرگترین نرخ افت بیکاری در اروپا را از آن خود کرده است به همین علت تعداد زیادی از اعضای اتحادیه اروپا برای یافتن شغلی بهتر به این کشور مهاجرت می کنند.بعضی ها علاقه دارند که تحصیل در مجارستان پزشکی را دنبال کنند و به این گرایش در این کشور علاقه ی زیادی دارند.

زندگی در مجارستان

بخش قابل توجهی از جمعیت مهاجرین مجارستان را شرکت های چند ملیتی که در بوداپست ( پایتخت مجارستان ) هستند  تشکیل می دهد.

مجارستان در مقایسه با اروپای غربی و ایالات متحده بسیار ارزان است . یک کشور بزرگ , استثنائی و دارای اقتصاد پایدار.

این در حالیست که بوداپست موفق به کسب رتبه 100 در زمین آموزش , رتبه 90 در فرهنگ و محیط زیست و هم چنین رتبه 91.7 در زمینه مراقبت های بهداشتی شد . 

کشور مجارستان در هیچ زمینه ای فوق العاده ارزان نیست و در مقایسه با برخی کشور های اروپایی تقریبا برابر است , اما مقصد خوبی برای افرادی است که می خواهند به واسه تحصیل در مجارستان به اینکشور مهاجرت کنند . آمار مهاجرت افراد در پنج سال گذشته به بوداپست , نشان از محبوبیت کشور مجارستان است . ساکنین کشورهای اروپای غربی , آمریکای شمالی و استرالیایی با مهاجرت به بوداپست می توانند نیمی از هزینه های خود را کاهش دهند . تعداد مهاجرین برآورد  شده در مجارستان بین 30000 تا 50000 نفر تخمین زده شده است . بسیاری از مهاجرین شهر بوداپست , سگد, پچ و یا یکی از شهرهای اطراف دریاچه بالاتان را برای زندگی انتخاب می کنند . تحصیل در مجارستان پزشکی از گرایش هایی است که افراد زیادی آن را دنبال می کنند.

مجارستان در بحران اقتصادی اروپا ماند بسیاری از کشورهای این قاره به شدت تحت تاثیر قرار گرفت اما سریع وضعیت اقتصادی این کشور بهبود یافت .

نرخ رسمی بیکاری در اواسط سال 2014 , 8% بود .

هزینه های مسکن در مجارستان :

 هزینه اولیه برای داوطلبان زندگی و تحصیل در مجارستان , هزینه مسکن است ( به ویژه برای افرادی که قصد زندگی در بوداپست و مناطق شهری را دارند ) به طور کلی هزینه اقامت در مجارستان به میزانزیادی بستگی به محل , اندازه و شرایط محل اسکان دارد . 

نهایت اجارهای که در مجارستان و درشهر بوداپست پرداخت می شود نهایتا 500 یورو است .  اگر تصمیم به خرید منزلی در مجارستان گرفته اید , هزینه خرید یک آپارتمان صد متری در مجارستان بین 90000 تا 130000 یورو است . 

بسیاری از خانواده ها که فرزندانشان برای تحصیل در مجارستان به این کشور مهاجرت کرده اند برای کسب اقامت اقدام به خرید منزل می کنند . 

ساکنین بوداپست کمتر از نیمی از حقوق خود را صرف هزینه های اجاره , تعمیر و خدمات عمومی می کنند .

هزینه های مراقبت های بهداشتی :   

در کشور مجارستان هزینه های پزشکی کاملا مناسب است و هزینه مراقبت های دندانپزشکی بسیار مناسب تر است .

 بسیاری از اروپای ها به علت هزینه پایین خدمات پزشکی و دندانپزشکی به مراکز درمانی در مجارستان مراجعه می کنند .

هزینه سفر در مجارستان ارزان است . شما با هزینه 12-30 دلار می توانید به راحتی در سراسر مجارستان سفر کنید .

 سالمندان و کودکان خردسال می توانند رایگان سفر کنند .

سیستم حمل و نقل مجارستان مترو , قطار و تاکسی می باشد . هزینه یک بلیط کلی که قابل استفاده برای تراموا و اتوبوس است ماهیانه 50 دلار می باشد . اگر فردی درسن بازنشستگی باشد  از این امکانات به صورت رایگان استفاده می کند .

به غیر از نقل و انتقال تاکسی از فرودگاه , هزینه تاکسی در مجارستان به صورت توافقی می باشد . به طور کلی هزینه تا مرکز شهر بین 3 تا 7 دلار می باشد . 

در بوداپست خطوط اختصاصی زیادی برای دوچرخه وجود دارد و در پایتخت و حومه برخلاف بسیاری از کشورها اتومبیل زیادی مشاهده  نمی شود .با پرداخت هزینه 20 دلاری می توانید به یکی از نقاط ساحلی یونان , بلغارستان یا کرواسی و با پرداخت هزینه 60 دلاری به سواحل ویتنام سفر کنید .

هزینه های غذا و سرگرمی در مجارستان :

بعد از هزینه مسکن , بیشترین هزینه ای که مردم مجارستان تقریبا یک چهارماز درآمد ماهیانه خود را صرف آن می کنند هزینه مواد غذایی است . رستورانهای خوب و زیادیدر مجارستان به تناسب بودجه وجود دارد .

برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مجارستان را دارند بهتر است صزفه جویی در زمان و بودجه را مد نظر داشته باشند .

هزینه سفر و اقامت تحصیلی در مجارستان بسته به استفاده فرداز امکانات تفریحی , رستوران ها , موزه ها و دیگر مکان های تفریحی است.

دیگر هزینه های مجارستان :

حداقل 150000 فروند مجارستان (حدود 520 یورو ) در هر ماه برای پوشش هزینه های اقامت شامل آب و برق , پرداخت هزینه های حمل و نقل , اجاره , هزینه اقلام روزمره لازم است . 

قابل ذکر است این هزینه ها شامل هزینه های تحصیل در مجارستان نمی شود .

شخصی که برای تحصیل در مجارستان به این کشور مهاجرت می کند اجاره یک منزل آپارتمانی یا یک اتاق از پانسیون خصوصی یک مورد از کل هزینه های وی شامل می شود . تقاوت های  منطقه ای محل اسکان نیز تعیین کننده نوع هزینه است . همچنین کسانی که تحصیل در مجارستان پزشکی را انتخاب می کنند نیز در نوع هزینه آن ها تاثیر دارد.

زندگی و تحصیل در بوداپست از دیگر شهرهای مجارستان هزینه بیشتری را شامل می شود . 

 

هزینه حمل و نقل عمومی در بوداپست 30 یورو
هزینه حمل و نقل عمومی برای دانشجویان 12 یورو
هزینه یک عدد نان 1 یورو
هزینه یک بطری شیر 1 یورو
هزینه یک وعده غذایی بیرون 5-8 یورو
هزینه بلیط سینما 4 یورو

شرایط تحصیل در مجارستان :

زبان تدريس و تحصیل در دانشگاههای مجارستان : انگليسي، آلماني، فرانسوي و مجاري

دوره پیش دانشگاهی : دوره يكساله آماده سازي قبل از ورود به دانشگاه

هزینه دوره پیش دانشگاهی: در كالج هاي مختلف بسته به كيفيت متنوع مي باشد و شهريه این دوره 5700 يورو در كالج اينترنشنال و کالج اوسينا و 8200 دلار در کالج دانشگاه پچ و 4800 يورو در کالج دانشگاه آلبرت سنت جورجي و 6400 یورو در دانشگاه مهندسی بوداپست است.

سیستم تحصیلی دانشگاهها: سيستم ترميك و دارای دو ترم در سال می باشد.

شروع ترم تحصیلی دانشگاهها: سپتامبر و ژانويه

شروع دوره پیش دانشگاهی: شروع ترم اول ازهفته اول اكتبر و شروع ترم دوم کالج در هفته اول ژانويه و بصورت دوره فشرده مي باشد.  

زندگی در مجارستان

زمان ثبت نام دانشگاه ها جهت تحصیل در مجارستان 

زمان ثبت نام براي متقاضیان کارشناسی در دانشگاههای مجارستان و دوره های پیش دانشگاهی حداقل یک ماه قبل از شروع ترم  برای  متقاضیان  مقطع کارشناسی ارشد و دکترا حداقل 3 ماه قبل از آغاز ترم می باشد .

قابل ذكر است ترم فشرده دوره پيش دانش دانشگاهي و آماده سازي علوم پزشكي در کالج اینترنشنال در 7 ژانويه يعني حدود نيمه دي ماه و در دانشگاه علوم پزشکی پچ حدود 7 فوریه هر سال آغاز مي گردد و براي ثبت نام از حداقل دو ماه قبل بايد اقدام بفرمائيد.

دانشگاه فنی و مهندسی بوداپست در دو ترم اکتبر و فوریه معادل ماههای مهر و بهمن برای دوره پیش دانشگاهی هر سال دانشجو می پذیرد و شروع کلاس در سال اول دانشگاه 4 سپتامبر هر سال می باشد.

کالج های اینترنشنال و اوسینا بوداپست برای دوره پیش دانشگاهی علوم پزشکی در دو ترم اکتبر و ژانویه معادل ماههای مهر و دی برای دوره پیش دانشگاهی هر سال دانشجو می پذیرند .

دانشگاه علوم پزشکی  در دو ترم اکتبر و فوریه معادل ماههای مهر و بهمن برای دوره پیش دانشگاهی هر سال دانشجو می پذیرد. در نتیجه تحصیل در مجارستان پزشکی در این ماه ها علاقه مندان زیادی را به خود جذب می کند.

دانشجویان با توجه باینکه اخذ پذیرش حداقل یک هفته و اخذ روادید حداقل یک ماه زمان لازم دارد باید حداقل 2 ماه قبل از  شروع هر ترم اقدام نمایند.

گواهی سلامت جسمانی مجارستان :

گواهي آزمايشات ايدز ، هپاتيت و عكس قفسه سينه با گزارش به زبان انگليسي و يك گواهي عمومي تندرستي جسماني و رواني از پزشك متخصص به زبان انگليسي براي اخذ اقامت مورد نياز ميباشد که درحال حاضر آزمایشات انجام شده در ایران قابل قبول نیست و دانشجو باید این آزمایشات را در کشور مجارستان انجام دهد  و هزینه این آزمایشات حدود 100 یورواست. 

 شرایط تسهیلات دانشگاهی جهت زندگی و تحصیل در مجارستان 

دانشگاههاي مجارستان مورد تائيد ايران و تماما بين المللي مي باشند و بیش از 5 دانشگاه از دانشگاههای مجارستان درلیست 500دانشگاه برتر جهان قرار دارند. 
اکثر دانشگاههای و کالج های مجارستان دارای قدمت و دیرینه بسیار بالایی هستند بعنوان مثال دانشگاه فني بوداپست تنها دانشگاه اروپا است كه به 4 زبان انگلیسی ،آلمانی ،فرانسه و مجاری تدريس مي نمايد و بيش از 365 سال قدمت و 6 جايزه نوبل دارد.دانشجويان پس از مدتي اقامت در كشور مجارستان ميتوانند براي استفاده از تعطيلات ساليانه و يا تعطيلات تابستاني به كشورهاي همسايه و اروپاي غربي توريستي مسافرت نمايند.
تمامي دانشجويان ميتوانند از امكانات ورزشي، مركز كامپيوتر، استفاده از اينترنت ، كتاب خانه مجهز ، لابراتوارهاي دانشگاه و مراكز فرهنگي به صورت رايگان استفاده نمايند.
دانشجويان ممتاز ميتوانند از 25 % -20 %  تخفيف دانشجوئي بهره مند شوند.
دانشجویان می توانند از تخفیف بلیط های هواپیما و قطار و وسایل حمل و نقل شهری استفاده نمایند. 

فهرست دانشگاههای انگلیسی زبان جهت تحصیل در مجارستان

دانشگاه علوم پزشكي سملوايز (مورد تاييد ايران)
دانشگاه علوم پزشكي آلبرت سنت جورجي (مورد تاييد ايران)
دانشگاه علوم پزشكي پچ (مورد تاييد ايران)
دانشگاه علوم پزشكي دبرسن (مورد تاييد ايران)
دانشگاه فني و مهندسي بوداپست (مورد تاييد ايران)
دانشگاه فني و مهندسي ميشكولس (مورد تاييد ايران)
دانشگاه علوم كشاورزي گودولو (مورد تاييد ايران)
دانشگاه علوم اقتصادي بوداپست، کوروینوس (مورد تاييد ايران)

زبان تدریس و تحصیل در دانشگاههای مجارستان

زبان تدريس و تحصیل در مجارستان انگليسي و آلماني (در بعضي از دانشگاهها) و فرانسوي(در بعضي از دانشگاهها) ومجاري مي باشد و براي آموزش زبان انگليسي 9 ماه دوره آموزش زبان معروف به دوره پرپاريتوري كورس وجود دارد .

دانشجوياني كه مدرك زبان انگليسي ندارند و همچنين زبان انگليسي ضعيفي دارند توصيه مي گردد حتما دوره زبان  انگليسي را بگذرانند و دانشجوياني در حد متوسط   (Intermediate)  به بالا هستند مي توانند به كورس پيش دانشگاهي ورود كنند.

9711
rating
  نظرات