شهر خارکف

خارکوف با ۱،۴۶۱،۰۰۰ نفرجمعیت و مساحت ۴،۵۰۰km ۲   دومین شهر بزرگ اوکراین محسوب میشود .
بزرگترین میدان اروپا(میدان لنین)در این شهر واقع شده است. این شهر پایتخت علمی‌ اوکراین نیز هست. از مکان‌های دیدنی‌این شعر می‌توان به هامن میدان لنین، لیثا پارک، تئاتر ختاب، گرکوا پارک و تلکابین یکه در این پارک قرار دارد اشاره کرد .

خارکف دومین شهربزرگ اوکراینبا مساحتی بیش از 300 کیلومتر مربع  می باشد.این شهر در سال 1654 میلادی بنیانگذاری شده و جمعیت آن بیش از 1.5 میلیون نفر است.این شهر دارای ایستگاه راه آهن ، پایانه اتوبوسرانی و همچنین فرودگاه بین المللی بودهکه همه ساله تعداد پرواز های آن افزای ش می یابد. خطوط پیشرفته راه آهن شهری( مترو)و وسائط دیگر حمل و نقل شهری ( اتوبوس، تاکسی، تراموای و اتوبوس برقی) رفت و آمد درشهر را تامین می کنند .

خارکف یک مرکز فرهنگی با ده هاموزه، تئاتر، سالن های برگزاری کنسرت و  گالری های نقاشی می باشد، همچنین در این شهر بیش از 80 کتابخانه،مجسمه های هنری، کلیسا، سیرکو غیره   وجود دارد.خارکف شهر دانشجو نیز نامیدهمی شود، با شمار بسیار موسسات آموزش عالی (31) این شهر یکی از رده های نخست کشور رابه خود اختصاص داده است. 292 هزار دانشجو در مراکز آموزش عالی خارکف مشغول به تحصیل بوده که در این میان نزدیک به 9 هزار نفر آنان دانشجویان خارجی از 90 کشور مختلف دنیامی باشند. هر ساله از موسسات آموزش عالی خارکف بیش از 30 هزار متخصص جوان فارغ التحصیلمی شوند .

شهر خارکف

شهر خارکف یکی از مراکز مهم صنعتی،علمی و فرهنگی کشور اوکراین است. خارکف از نظر جغرافیایی در شمال شرقی اوکراین قراردارد .در جایی که سه رودخانه لوپان و اودی و خارکف به هم می پیوندند و به رودخانه بزرگدانیتس می ریزند. شهر خارکف مرکز استان خارکف است . این استان با کشور بزرگ روسیه هممرز می باشد .فاصله شهر خارکف با مسکو 779 (ک.م) و فاصله اش با کیف پایتخت اوکراین491 (ک.م) است. مساحت شهر خارکف 303 (ک.م.مربع) و جمعیت ان حدود 2 میلیون است وناماین شهر در سال 1627 از نام رودخانه خارکف گرفته شده. پیدایش شهر خارکف درارتباط باجنگ آزادی خواهانه مردم اوکراین در مقابل لهستان در سالهای 1648 تا 1654 داشت .

شهر خارکف در مسیر شاهراه تجاریمسکو، پتربورگ ، کریم و قفغاز قرار داشت و این ویژگی باعث ترقی اقتصادی و فرهنگی شهرخارکف می شد .
در سال 1761 اولین کتابخانه ودر سال 1791 اولین تئاتر در شهر خارکف تاسیس شدند. اولین دانشگاه در سال 1805
تاسیس شد و تاثیر بسزای در فرهنگو زندگی مردم داشت و و در این شهر اولین روزنامه در سال 1812 به نشر رسید .
شهر خارکف از سال 1917 تا سال1934 پایتخت جمهوری(ایالت) اوکراین بود .
همزمان با جنگ جهانی دوم نیرویهای آلمان نازی شهر خارکف را محاصره کردند .ساختمانهای زیادی را ویران نموده و هزاراننفر را کشتند (آثاری در این خصوص در موزه شهر خارکف موجود می باشد ) تا اینکه در23 اگست 1943 ارتش اتحاد شوروی شهر خارکف را آزاد ساخت و در این روز هر ساله جشن بسیاربزرگی برگزار می شود .

این تاریخچه مختصری از گذشته شهر خارکف بود که خدمت شما عزیزان ارائه گردید .

اکنون در نظر دارم دانشگاه های شهر خارکف را خدمت شما به اختصار معرفی نمایم .

دانشگاه ملی هوا فضا ( خائی )

دانشگاه داروسازی

دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه راه آهن

دانشگاه اتومبیل سازی

دانشگاه معماری و مهندسی ساختمان

دانشگاه الکترونیک

دانشگاه تربیت بدنی

دانشگاه شیمی

دانشگاه اقتصاد

در این دانشگاه ها ایرانیان زیادی مشغول به تحصیل هستند .

تگ ها:
4236

  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر