آکادمی ملی علوم اوکراین

آکادمی ملی علوم اوکراین

نوامبر سال 1918 میلادی این آکادمی تاسیس گردیده و نام آکادمی علوم اوکراینی را به خود گرفت سپس در سال 1921 به آکادمی علوم سراسر اوکراینی تغئیر نام یافت از سال 1936 الی 1991 نام آکادمی علوم اوکراین اتحادیه شوروی را ناقل بوده این نام پس از فروپاشی شوروی به آکادمی علوم اوکراین تغئیر پیدا کرده و در نهایت در سال 1994 نام آکادمی ملی علوم اوکراین بر این موسسه علمی نهاده شد .
شایان ذکر می باشد که این آکادمی با قدمت ترین آکادمی در میان آکادمی های علوم شوروی سابق می باشد .
آکادمی ملی علوم اوکراین یک سازمان علمی دولتی می باشد که در ترکیب آن اعضای حقیقی – اعضای کریسپاندینت و اعضای خارجی وارد می شوند .

در ابتدا این آکادمی از 3 بخش علمی ( تاریخ و فلسفه . ریاضیات و فیزیک . علوم اجتماعی ) شامل 3 انستیتو. 15 کمیسیون علمی و کتابخانه ملی شکل گرفت که به مرور زمان تعداد آنها افزایش یافته و هم اینک این آکادمی دارای 14 بخش علمی متشکل از 170 انستیتو و دیگر موسسه های علمی دیگر می باشدکه بیش از 15000 نفر پرسنل در این مراکز مشغول به کار می باشند .
این آکادمی دارای 6 مرکز علمی منطقه ای در سرتاسر اوکراین بوده که همگی آنان زیربط وزارت آموزش و علوم اوکراین میباشند .

آکادمی ملی علوم اوکراین تلاش فراوانی برای گسترش روابط علمی  بین الملل خود و همچنین جامعه علمی جهانی بکار می برد . موسسه های این آکادمی شرکت فعالی برای انجام فعالیت های تحقیقاتی مشترک با دیگر سازمان های تحقیقاتی خارجی  دارند. قرار داد های خارجی  بسته شده این آکادمی با بیش از 50 کشور دنیا بوده که از این میان می توان به مواردی همچون همکاری با آکادمی های علوم اتریش ‚  آمریکا ‚ چین و هند اشاره نمود .

این آکادمی همچنین قرارداد همکاری با مرکز ملی علوم تحقیقاتی فرانسه   (  CRNS ) ‚ اجتماع تحقیقاتی آلمان ( DFG)‚ انستیتوی بین المللی سیستم آنالیز کاربردی اتریش ( IISA ) وبسیاری از آکادمی های علوم حوزه دریای سیاه دارد .

عملکرد اقتصاد خارجی  آکادمی ملی علوم اوکراین در حال گسترش بوده و محققان موسسات این آکادمی سفارشات تحقیقاتی مختلفی از سازمانها و شرکت های خارجی  گرفته و به انجام میرسانند که در این میان انستیتوی جوش برق پاتون ‚ انستیتوی گاز ‚ انستیتوی فیزیک مواد نیمه هادی لاشکاروا ‚ انستیتویفرانسویچا ‚ انستیتوی مواد فوق سخت نقش به سزایی داشته و با کشورهایی چون ژاپن ‚ آمریکا‚ فرانسه ‚ هلند ‚چین ‚ مصر ‚ ایران و ترکیه همکاری دارند .

این آکادمی دارای دو کتابخانه بزرگ در سطح اوکراین می باشد که یکی از آنها در شهر کی یف و دیگری در لووف واقع است.کتابخانه واقع در کی یف ورنادسکاوا نام داشته و با 16 میلیون انتشارات جزء ده کتابخانه بزرگ دنیا می باشد(شایان ذکر است که در این کتابخانه غرفه ایران وجود دارد). کتابخانه دیگر کتابخانه استپانیک لووف است .
دانشمندان آکادمی ملی علوم اوکراین موفقیت های بسیاری در زمینه علوم پایه و علوم کاربردی در سطح جهانی داشته و در حساب آنها بیش از 90 درصد اکتشافات اوکراین به چشم می آید . این اکتشافات کاربرد وسیعی درصنعت و کشاورزی داشته و همچنین باعث پیشرفت فرهنگی نیز شده اند .
از جمله استفاده های آن می توانبه واکنش هسته ای تبدیل هسته لیتیم به هسته هلیم ‚ ساخت دستگاه سرعت دهنده ذرات باردار و کشف آب سخت اشاره نمود .

در سالهای جنگ جهانی دوم این آکادمی روی به صنایع دفاع آورده و از جمله کارهای آنها می توان به سیستم های بمب افکن هوایی و فن آوری جوش بدنه تانک شاره کرد . در این دوران دانشمندان زیست شناس و طبیبان نیز سهمی از موفقیت ها را به خود اختصاص داده و روش ها درمان و داروهای جدیدی را به ثبت رساندند .

تگ ها:
3703

  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر