دانشگاه علوم پزشکی تخصصی شوپیکا

National P.L. Shupika Medical Academy of PostgraduateEducation  www.kmapo.edu.ua/en

این دانشگاه ‌مركز تخصصي علوم پزشكي در اوکراین مي باشد كه بصورت تخصصي ، تخصصهاي علوم پزشكي را ارائه مي دارد. در اين آكادمي دانشجويان گروه پزشكي ميتوانند پس ازگذراندن يك ترم فشرده زبان روسي وارد كورس اصلي تخصصي شده و دوره خويش را آغاز كنند. تخصصهاي باليني گوارش، جراحي عمومي، جراحي قلب، اطفال، جراحي اعصاب،زنان و زايمان، چشم، كودكان، ارتوپدي، اعصاب، پوست، طب اورژانس، گوش، حلق و بيني، روانپزشكي،كليه و مجاري ادراري، سرطان، پاتولوژي، غدد، طب هسته اي، راديولوژي و ارولوژي و تخصصهاي غيرباليني و تخصصهاي دندانپزشكي شامل بيماريهاي لثه، پريودونتولوژي، ترميمي و … دانشجو مي پذيرد.

دانشگاه علوم پزشکی تخصصی شوپیکا

آکادمی تخصصی پزشکی کی یف یکی از نخستین موسسات علمی – آموزشیاوکراین می باشد که در دوره دولت اوکراین ( 1917-1919) در زمان احیای علمی، فرهنگی و آموزشی اوکراین تاسیس شده است .(این آکادمی در سال 1918 میلادی تاسیس گردید.) درسال 1919 ضمن سازماندهی مجدد و ملی شدن، به عنوان انستیتوی کارآموزی پزشکان کی یف تحت پوشش سازمان آموزش عالی آن زمان قرار گرفت. تا شروع جنگ جهانی دوم انستیتوی فوق بابیش از 1000 فارغ التحصیل دارای 24 دپارتمان بود. انستیتوی کارآموزی پزشکی کی یف درسال 1996 زیر ساختی شد برای تشکیل آکادمی تخصصی پزشکی کی یف که به نام یکی از دولتمردان و دانشمندان مشهور آن زمان یعنی پروفسور شوپیک نامگذاری شد.

در سال 2005 نیز از طرف آقای یوشنکو ریاست جمهوری اوکراین عنوان ملی دریافت کرده و به آکادمی ملی تخصصی پزشکی شوپیکا تغئیر نام داد.

هدف اصلی این آکادمی از همان زمان آغاز به کار آن مشخص شد و تا کنون نیز ادامه دارد که  تربیت متخصصیندر زمینه های مختلف علم پزشکی می باشد. امروزه آکادمی تخصصی شوپیکا از برترین و قویترینموسسات آموزش عالی کشور اوکراین در تربیت آسپیرانتور است که دارای 6 دانشکده، 70 کرسی آموزشی، 150 پروفسور و 400 دکتر مشغول به فعالیت می باشد. مساحت کل این آکادمی 8 هزارمتر مربع بوده و همچنین شامل 5 خوابگاه دانشجویی با ظرفیت بیش از 2 هزار نفر است.

در آکادمی 9 شورای ویژه برای دفاع از رساله های دکتری و کاندیدای علوم در رشته های مختلف بیماری های داخلی، بیماری های عصبی، جراحی، زنان و زایمان،پزشکی قانونی، داروسازی، چشم پزشکی و غیره وجود دارد. در 5 سال اخیر در این شوراهابیش از 100 رساله دکتری و 400 رساله کاندیدای علوم مورد دفاع واقع شده اند. همچنین در 25 سال اخیر بیش از 300 دکتر و 1500 کاندیدای علوم پزشکی در این آکادمی تربیت شدهکه نزدیک به 100 نفر از آنان شهروندان کشور های خارجی می باشند. فعالیت های مشاورهای و درمانی از طرف اعضای دپارتمان های آکادمی در مراکز درمانی با داشتن بیش از7000 تخت بیمارستان و 12 مرکز تحقیقاتی مربوطه صورت می گیرد.

سالانه بیش از 200 هزار مشاوره پزشکی و 40 هزار جراحی توسط اعضای هئیت های علمی آکادمی انجام می پذیرد که در امور تحقیقاتی برای ارائه روشهای جدید تشخیص، درمان و پیشگیری مورد استفاده قرار می گیرند.

این آکادمی در زمینه های مختلف پزشکی از جمله سیستم عروقی– شریانی و مغزی شریانی، پیشگیری و درمان بیماران مادران، نوزادان و اطفال، پیشگیری و روشهای تصحیح نقصهای ایمونولژیکی و ژنتیکی در اشکال متفاوت پاتولوژیک مربوطه، راههای موثر در کمک های اولیه و اورژانس ، بالا بردن جراحی های ارگان های داخلی بدن ودستگاه های حرکتی، ایجاد داروهای جدید، پیشگیری از توبرکولوز و ایدز و بسیاری از مسیرهای دیگر فعالیت های تحقیقاتی گسترده ای دارد.

آکادمی ملی تخصصی پزشکی کی یف به طور موفقیت آمیز با آکادمیهای بیشماری در سطح جهانی از جمله با کشور های آمریکا، آلمان، کانادا، یونان، انگلستان،لهستان، سویس و ایتالیا همکاری می نماید. از سال 2001 آکادمی به عنوان یک مرکز آموزشی و تحقیقاتی تراز اول اوکراین در زمره اعضای آکادمی های جهانی قرار گرفت.

دانشکده های این آکادمی عبارتند از:

Faculty of Surgery
Faculty of Therapeutics
Faculty of Pediatrics
Medico-Prophylactic and Pharmaceutical Faculty
Faculty for Advanced Training of Teachers andProfessors
Faculty of General practice – family medicine

تگ ها:
4057

  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر