دانشگاه علوم پزشکی بوگامولتس

The O.O.Bohomolets National Medical University  www.nmu.edu.ua

براساس اطلاعیه وزارت بهداشت ایران؛ دانشگاههای علوم پزشکیارمنستان و اکراین از ابتدای سال 2010 غیرمعتبر می‌باشند. ولی می توان به شرح ذیل اقدام نمود  دانش آموزان سوم تجربی و ریاضی می توانند یک سال دوره پیش دانشگاهی و مقدماتی زبان روسی را در کالجهای زبان اوکراین بخوانند

و در سال بعد در دانشگاه پزشکی بلاروس(روسیه سفید) که موردتایید وزارت بهداشت ایران می باشد؛ ادامه تحصیل دهند. تاسیس دانشگاه پزشکی بوگامولتس به صورت رسمی به عنوان دانشگاه پیراگوف در سال 1861 میلادی صورت پذیرفت و در سال1918 با نام دانشگاه بوگامولتس فعالیت خود را آغاز نمود و معروفترين دانشگاه علوم پزشكي اوكراين و يكي از سه دانشگاه مشهور جمهوريهاي تازه استقلال يافته مي باشد .

اين دانشگاه در رشته هاي پزشكي،‌ دندانپزشكي و داروسازي ازتمام دنيا دانشجو مي پذيرد. داشتن مدرك ديپلم متوسطه و معدل 16 براي ورود به رشته دندانپزشكي و داروسازي الزامی است و رشته داروسازي بصورت ناپيوسته بوده و همانند ايران دكتراي پيوسته ندارد و جهت ورود به اين رشته مصاحبه زبان نيز برگزار مي گردد زيرا ظرفيت جذب دانشجويان خارجي محدود مي باشد .

براساس اطلاعیه وزارت بهداشت ایران؛ دانشگاه های علوم پزشکی ارمنستان واکراین از ابتدای سال 2010 غیرمعتبر می‌باشند.ولی می توان به شرح ذیل اقدام نمود :
- دانش آموزان سوم تجربی وریاضی (با معدل کل 16 به بالا)میتوانند یک سال دوره پیش دانشگاهی و مقدماتی زبان روسی را دریکی از کالجهای زبان اکراین بخوانند و در سال بعد در دانشگاه پزشکی بلاروس(روسیه سفید) که مورد تایید وزارت بهداشت  ایران می باشد؛ ادامه تحصیل دهند .)
- متقاضیان تحصیل در رشته های علوم پزشکی عمومی باید دارایمعدل دیپلم نظام قدیم بالای 16 ویا پیش دانشگاهی بالای 17 باشند(دررشته های علوم تجربی یا ریاضی فیزیک ).
- داوطلبان فاقد مدرک پیش دانشگاهی میتوانند این دوره را دراکراین طی کنند. مدرک پیش دانشگاهی اخذ شده از اکراین به شرط دارا بودن معدل بالای17 مورد تایید وزارت بهداشت ایران میباشد .

دانشگاه ملی پزشکی بوگامولتس اصلی ترین موسسه آموزش عالی پزشکی در کشور اوکراین محسوب می شود. در سال 2006 این دانشگاه جشن 165 سالگی تاسیس دانشگاه، تولد 125 سالگی آکادمیست دارنده نام دانشگاه یعنی بوگامولتس و  تولد 115 سالگی آکادمیست بولگاکوا سازنده شورای علمی دانشجویی  را برپا کرد. تاسیس دانشگاه پزشکی بوگامولتس به صورت رسمی به عنوان دانشگاه پیراگوف در سال 1861 میلادی صورت پذیرفت.بعد از آن نام این دانشگاه چندین بار دستخوش تغییر واقع شد و در سال 1964 بود که نامبوگامولتس برای این دانشگاه برگزیده شد. در سال 1995 این دانشگاه موفق به ارتقاء به درجه ملی گردید .

امروزه در دانشگاه 11 دانشکده و 80 کرسی آموزشی مشغول به فعالیت بوده و در کادر علمی –آموزشی آن 1200 استاد شامل  تعداد فراوانی پروفسور (116 نفر) ، دکتر (180 نفر)، دانشیار(330 نفر) و نزدیک به 700 کاندیدای علوم به چشم  می خورد که سبب شده است که دانشگاهدارای کیفیت آموزشی بالایی باشد و از نظر رتبه بندی دانشگاه های پزشکی اوکراین در مکان اول قرار گرفته است .

این دانشگاه دارای 9 ساختمان آموزشی، کتابخانه مجهز به سیستم اینترنت، 16 کلاس کامپیوتر با ظرفیت 800 دستگاه کامپیوتر ( برای هر 10 دانشجو 1 کامپیوتردر نظر گرفته شده است)، کلینیک دندانپزشکی، موزه تاریخ پزشکی، 7 خوابگاه دانشجویی،9 کافه تریا و غذا خوری دانشجویی و غیره می باشد. دانشگاه با  بیش از 20 موسسات و ارگان های بین المللی و خارجی کشور های مختلف جهان قرار داد همکاری دارد و در 17 پروژه آموزشی و   56 پروژه علمی بین المللی شرکت داشته است. تا سال2004 میلادی تدریس در این دانشگاه به زبان های روسی، اوکراینی انجام می شد و از سال2004 فرم تحصیلی انگلیسی نیز شروع به کار کرد .

در طی سال های فعالیت دانشگاه بیش از 81000 پزشک مدرک فارغ التحصیلی خود را دریافت نموده اند که از این میان 3000 متخصص خارجی از 54 کشور مختلف جهان می باشند و می توان گفت که در یک چهارم از کشور های دنیا پزشک فارغ التحصیل این دانشگاه مشغول به طبابت است .

در حال حاضر در این دانشگاه 9 هییت علمی ویژه در خصوص دفاع رساله های دکتری برای 19 تخصص متفاوت فعالیت دارند. همه ساله در دانشگاه 50 اثر تحقیقاتی و  22 مجله علمی منتشر شده و نزدیک به 150 گواهی اختراع  به ثبت می رسد .

رشته های تحصیلی دانشگاه ملی پزشکی بوگامولتس کیف

پزشكي(6 سال)، دندانپزشكي(5 سال – معدل 16 ديپلم) ، داروسازي(دكترا ندارد – 5سال)، تخصصهاي پزشكي و دندانپزشكي (3-5 سال )
زبان تدريس دانشگاه و وضعيت خوابگاه   زبان تدريس روسي و شرط ورود، قبولي در دوره پاتفكو دوره آموزش با خوابگاه و خوابگاه كالج و دانشگاه تازه مرمت شده و در يك محل و بصورتبلوك بلوك است كه در هر بلوك يك سرويس كامل و يك اتاق 2 تخته و يك اتاق 3 تخته است.فاصله خوابگاه و دانشگاه زياد است .

رشته های تحصیلی عبارتند از :

General medicine
Pediatrics
Preventive medicine
Dentistry
Medicine psychology
Pharmacy

تگ ها:
4761

  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر