کاخ سلطنتی یا بوداواری پالوتا

کاخ سلطنتی یا بوداواری پالوتا

این کاخ سلطنتی به دست پادشاهان مجارستان جهت اقامت در کنار رود دانوب ساخته شده است و به دلیل معماری زیبا و با شکوه جزو محبوب ترین کاخ ها در پایتخت مجارستان است.

این محل بعنوان یک قلعه برای اولین بار برای محافظت از حملات مغول در سال 1241-1242 ساخته شد و پادشاه بلا چهارم آن را به یکی از استحکامات متعدد کشور در قرن 13th جهت حفاظت از حملات بیشتر و برای کنترل دانوب تبدیل کرد و امروزه این قلعه بصورت کاخ سلطنتی در کنار دانوب در شهر بوداپست باقی مانده است.
این قصر توسط پادشاه چارلز رابرت Anjou در قرن 14th در بالای محل قلعه بصورت یک کاخ سلطنتی ساخته شد که پادشاه لویی Anjou این قصر کوچک را به کاخ با شکوه سلطنتی محل اقامت خود تبدیل نمود و سپس از محل اقامتش در Visegrád به بودا نقل مکان کرد.

چند قطعه از آن قصر از دوران پیشین دست نخورده به جای مانده است که از آن جمله می توان برج استفان ، برج مسکونی گوتیک و بخش پایین تر از کلیسای کاخ را نام برد.
پس از پادشاه لویی جانشین او Sigismund محل اقامتش را در سطح انبوهی از سمت شمال با بنا نمودن کاخ جدید گسترش داد که این بخش مجهز به سیستم های گرمایش شد و استحکامات در سراسر کاخ بهبود یافت.
در اوایل زمان پادشاه ماتیاس Corvinus که از او به عنوان پروموتر رنسانس و اومانیسم به یاد میآورند ، کاخ سلطنتی به سبک رنسانس مرمت شد.
این کاخ بعد ها در طی جنگ با ترکها به عنوان اسلحه خانه استفاده شد و در 1578 توسط انفجار نابود شد ، در حالی که ساختمان های سلطنتی دیگر سقوط می کرد و از جنگ 1686.
پس از پیروزی بر ترکها توسط اتحاد مقدس ، در ابتدا استحکامات آسیب دیده ترمیم شدند ، اما تنها در قرن 18th بود که پادشاهان Habsburg متعهد به ساختن کاخ جدید گردیدند.
محل سکونت جدید شمال برج استفان توسط چارلز سوم در سال 1719 توسط معمار ایتالیایی Fortunato Prati ساخته شد.

ماریا ترزا در نهایت دستور بازسازی بیشتر کاخ را داد که در سال 1770 به پایان رسید و از آن پس کاخ متشکل از سه بخش جنوبی ( کاخ اصلی ) ، مرکزی و شمالی گردید.
برنامه ریزی ساخت به دست ژان نیکلا Jadot ، که به عنوان معمار دادگاه وین بود ، داده شد و معمار دیگری به نام باروک فرانتس آنتوان Hillebrandt نظارت ساخت و ساز را بر عهده داشت.
تقریبا به مدت یکصد سال هیچ تغییری در ساختمان کاخ بوقوع نپیوست و در آن زمان نمایندگانی از امپراطوران (Habsburg palatines) از سال 1790 در کاخ زندگی می کردند.
در سال 1867 ، پس از مصالحه اتریش و مجارستان ، برنامه های ساخت و گسترش در نظ بود که این امر به معمار مجارستانی Miklós Ybl. سپرده شد.
از آن پس این کاخ با شکوه گسترش یافت و اکنون به سه موزه تفکیک شده مبدل شده است.

 

تگ ها:
3692

  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر