کالج مک دانیل بوداپست مجارستان

McDaniel College Budapest

www.mcdaniel.hu

تاریخچه کالج مک دانیل بوداپست مجارستان

پس از جنگ داخلی در آمریکا، معلمی به نام «فایت رابوئل» ساکن در ایالت وستمنیستر، ایده تاسیس یک کالج خصوصی را در سرپروراند و قطعه زمینی بر روی تپه ای مشرف به شهر را خریداری کرده و در این مورد اعلامیه ای را صادر کرد و به دلیل اینکه شرایط اقتصادی ضعیفی داشت از حمایت مالی دو تن از رهبران جامعه یعنی «جی.تی وارد» که بعدها اولین رئیس کالج شد و «جاناسمیت» رئیس راه آهن مریلند غربی؛ برخوردار شد. 

ساختمان اصلی کالج با نام «کالج مریلند» در سال 1867 م تکمیل شد و با پذیرفتن37 دانش آموز مرد و 8 زن آغاز به کار کرد. 

این کالج  یکی از اولین کالج های آمریکائی است که اجازه ورود و ادامه تحصیل به همه دانش آموزان بدون توجه به نژاد، مذهب، رنگ پوست، ملیت و جنسیت و... را صادر کرد که در نهایت هیئت امنا نام این کالج در سال 2002 میلادی از «مریلند» به «کالج مک دنیل» تغییر داد.

جایگاه کنونی کالج 

هزینه زندگی در بوداپست به نسبت کشورهایی مانند انگلستان پائینتر است و امکانات مناسبی برای دانشجویان کالج مک دانیل وجود دارد مانند:

رستورانهایی با قیمت مناست و سیستم حمل و نقل عمومی پیشرفته و ارزان، برنامه های نمایش، اپرا، سینما و... . 

و در بازار بزرگ Foram ter، در نزدیکی Freedom Bridge، اقلامی مانند: سبزیجات، میوه، گوشت و ماهی و... عرضه میشود. 

دوچرخه سواری در این شهر بسیار عادی و از فعالیتهای روزمره است. به همین علت فروشگاههای عرضه کننده این محصول فراوان میباشد.

کالج مک دانیل بوداپست مجارستان 

* پول رسمی این کشور فورینت (HUF)، میباشد که ترجیحا برای مبادله و تبدیل پول خود گذرنامه را به همراه داشته باشید. 

 

تلفنهای موبایل در فروشگاهها عرضه میشود و سه خط موبایل (network) اصلی این کشور عبارتند از:
- Telenor
- Vodafone
- T-Mobile

این کالج با همکاری دانشگاه وستمینستر آمریکا با نام کالج مک دنیل(تاسیس 1867 در آمریکا) ارائه کننده دورهای تحصیلی کارشناسی و پیش پزشکی میباشد. از سال 1990 میلادی، برنامه Premedical برای دانش آموزانی که نیازمند بررسی و تحصیل در زبان انگلیسی به صورت تخصصی هستند، طراحی شده است که دانش آموزان بعد از گذراندن این دوره میتوانند امتحان ورودی دانشگاههای:

* سگد

* پچ

* سملوایز

* دبرسن

* و دانشگاه سنت استفان را بدهند.

شرایط تحصیل در کالج مک دانیل و تحصیل در مجارستان

تحصیل در این کالج در دو دوره میباشد:

دوره عادی (Long Course): دوره عادی برای کسانی با شرایط زبان متوسط که به طور تقریبی 8 ماه میباشد. 

دوره فشرده ( Intensive Course) : دورۀ فشرده که حدود 4 ماه میباشد و بیشتر به افرادی با سطح زبان بالا توصیه میشود. 

برای اطلاع از شهریه های کالج مک دانیل بوداپست کلیک کنید.

درس های کالج 

امتحان ورودی دانشگاه مک دانیل بوداپست مجارستان از درس هایی که در کالج تدریس میشود، میباشد. امتحان در دو مرحلۀ کتبی و شفاهی است.
مرحلۀ کتبی شامل: 20 سوال زیست شناسی، 20 سوال شیمی، 40 سوال انگلیسی عمومی و 20 سوال انگلیسی تخصصی است.
امتحان شفاهی نیز یک مصاحبه به زبان انگلیسی در مدت زمان 20 تا 30 دقیقه با یکی از اساتید دانشگاه سملوایز میباشد.

درس های کالج مک دنیل عبارتند از: 

* زبان انگلیسی عمومی 
* زبان انگلیسی تخصصی
* زیست شناسی (زیست شناسی سلولی، ژنتیک، فیزیولوژی)
* شیمی (شیمی عمومی، شیمی الی، بیوشیمی)
* ریاضی فیزیک (فیزیک عمومی، بیوفیزیک)

نحوه اقدام برای کالج مک دنیل و تحصیل در مجارستان

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در کالج مک دنیل

جهت درخواست پذیرش کالج مک دانیل بوداپست مجارستان، شما نیازمند تکمیل فرم پذیرش و ضمیمه مدارک موجود در لیست زیر میباشید:

 • رزومه شخصی (حداقل 300 کلمه): هدف از این مقاله آشنایی بیشتر ما با شما به عنوان یک فرد مستقل و یک دانشجو است.
 • در این مقاله باید در مورد پیشینه خانوادگی، تحصیلات خود، سالهای تحصیل در مدرسه، انگیزه های خود را برای پیوستن به برنامه تحصیلی مک دنیل بوداپست، رویاها، آرزوها، اهداف شغلی و هر موضوع یا دیدگاهی که به نظرتان برای به اشتراک گذاشتن با ما اهمیت دارد، را بنویسید.
 • فتوکپی یا رونویسی رسمی از ریزنمرات دیپلم که نشان دهنده فارغ التحصیلی شما از دبیرستان میباشد. اگر شما از دبیرستانی در ایالات متحده آمریکا فارغ التحصیل شده اید گواهی ریزنمرات امتحانات کالج آمریکایی (SAT-ACT) و یک گواهی معتبر انگلیسی از تمامی مدارک و اسنادی که به زبانی غیرانگلیسی باشند؛ نیاز است.
 • دو توصیه نامه به زبان انگلیسی از مدرسه یا دبیرستانی که از آن فارغ التحصیل شده اید.
 • یک قطعه عکس در سایز عکس گذرنامه (عکس پاسپورتی).
 • یک گواهی پزشکی به زبان انگلیسی که نشان میدهد شما از هیچ بیماری مزمن رنج نمیبرید و از لحاظ جسمی و ذهنی قادر به انجام تحصیل در موسسه عالی تحصیلی هستید.
 • رزومه به زبان انگلیسی (جداگانه پیوست شود).
 • فتوکپی صفحه اصلی گذرنامه متقاضی که حاوی اطلاعات شناسایی فرد است.

با توجه به اینکه گروه ما به عنوان قدیمی ترین نماینده کالج مک دنیل در ایران از سال 1995 م فعالیت می نماید؛ تجارب بسیار ارزشمندی دارد که آن را در قالب کتابهای رایگان در اختیار دانشجویان قرار داده ایم.

موسسه نمایندگی انحصاری کالج پچ، کالج مک دنیل، کالج اوسینا و نماینده دانشگاههای سملوایز، سگد و پچ میباشد. ظرفیت و زمان پذیرش محدود است و متقاضیان توجه فرمایند که میتوانند از خدمات رایگان ما استفاده نمایند و سپس اقدام به عقد قرارداد نمایند.

شرط معدل برای صدور پذ یرش توسط کالج مک دانیل بوداپست مجارستان

 •  کالج مک دانیل : برایپذیرش در این کالج معدل کل دیپلم باید حداقل 17 باشد و همچنین هیچ یک از دروس دیپلم نیز نباید زیر 10 باشد.
 • دانشگاههای مجارستان : هیچ یک از دروس دیپلم نباید زیر 10 باشد و قابل ذکر است حتی اگر دانشجو امتحان ورودی را قبول شود ولی درس زیر 10 در ریز نمرات دیپلم داشته باشد، دانشگاه ایشان را نخواهد پذیرفت. به این دانشجویان توصیه میگردد حتما دروس زیر 10 خود را ترمیم کنند. البته ترمیم نمرات تغییری در معدل ایجاد نخواهد کرد.

نکات مهم در رابطه با دروه پیش دانشگاهی کالج مک دنیل بوداپست و شرایط تحصیل در مجارستان

 • متقاضی باید آگاه باشد با توجه به قوانین جدید مدرک دوره کالج پیش دانشگاهی گذرانیده شده توسط سفارت ایران تائید نمیگردد.
 • جهت دریافت مدرک پیش دانشگاهی باید پس از پرداخت هزینه های مربوط در امتحانات مدرسه سفارت شرکت کند.
 • پس از قبولی در امتحانات مدرک پیش دانشگاهی دریافت نماید.
 • متقاضی باید آگاه باشد تعهد موسسه اخذ پذیرش تحصیلی در کالج پیش دانشگاهی مورد توافق در قرارداد است و متقاضی حق تغییر موضوع قرارداد را پس از عقد قرارداد ندارد.

نحوه اقدام برای کالج مک دانیل بوداپست مجارستان

 • متقاضی باید آگاه باشد که درسها، ساعتها و استادهای انتخابی کالج/دانشگاه و برنامه آموزشی بر اساس استانداردهای آموزشی کشور مورد قرارداد است و موسسه دخل و تصرفی در این زمینه ندارد و نمیتوان اعمال نظر کرد.
 • متقاضی باید آگاه باشد پس از فارغ التحصیلی در دوره های پیش دانشگاهی، زبان و دبیرستان؛ جهت ثبت نام در مقاطع بالاتر در سال تحصیلی جدید، شخصا اقدام نماید و باید توجه داشته باشد که معدل درسهای اختصاصی حائز اهمیت است.
 • متقاضی باید در کلاسهای آموزشی حضور مرتب و منظم داشته باشد.
 • در صورت غیبت بیش از 3 جلسه و 10 ساعت در هر ترم تحصیلی و یا عدم کسب نمره قبولی در درسها، دانشگاه/ کالج مجاز به اخراج از دانشگاه/ کالج و ابطال اقامت متقاضی از کشور مورد قرارداد است.
 • متقاضی باید در کالج مک دنیل پس از عزیمت به کشور مورد تائید قرارداد، در امتحان تعیین سطح زبان انگلیسی کالج شرکت نماید.
 • در صورتیکه در حدِ Upper-Intermediate نباشد باید وارد یک ترم دوره آکادمی زبان انگلیسی شود.
 • در صورتیکه متقاضی مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6/5 و تافل آی بی تی 90 و مدرک لیسانس مرتبط با علوم پزشکی داشته باشد در موعد مقرر میتواند بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی برای ورود به سال یک از طریق موسسه اعزام دانشجو ناقدام ماید.
 • متقاضی باید آگاه باشد و تمام تلاش خود را در جهت کسب امتیاز  قبولی و موفقیت در دوره پیش و امتحانات ورودی دانشگاه را به کار گیرد.
 • موسسه مسئولیتی در قبال قبولی یا عدم قبولی متقاضی در امتحان ورودی دانشگاه به عهده ندارد.
 • شرط معدل کل دیپلم 17 برای کالج مک دنیل و 17 برای کالج پچ و کتبی 15 و 14 برای کالج اوسینا الزامی است. ( البته در نظر داشته باشید که در ریزنمرات دیپلم نمره کمتر از 10 پذیرفته شده نیست).

ویزای تحصیلی کالج مک دنیل مجارستان

کلیه دانشجویان کالج مک دانیل بوداپست مجارستان باید برای ویزای تحصیلی کشور مجارستان اقدام نمایند و حداقل 2 ماه قبل از شروع سال تحصیلی اقدام به ویزا نموده و مدارک ارائه کنند.
 تایپ ویزای درخواستی برای دانشجویان مک دنیل مجارستان تایپ D می باشد و از نوع اقامت دانشجویی است، 30 روزه و یک بار ورود است که معمولا 10 ماه فرصت استفاده دارند و دانشجویان پس از ورود به کشور مجارستان 30 روز فرصت دارند، تا مدارک به اداره مهاجرت ارائه نموده و اقات تحصیلی یک ساله دریافت نمایند.

نکات مهم در روند مراجعه به سفارت مجارستان جهت درخواست روادید تحصیلی کالج مک دنیل

 • با توجه به ترافیک شهر ترهان حتما 30 دقیقه قبل از زمان مصاحبه، جلوی درب سفارت حضور داشته باشید زیرا تاخیر در روز مصاحبه منجر به از ذست دادن وقت مصاحبه خواهد شد.
 • در روز سفارت متقاضیان کالج مک دنیل با ظاهریآراسته (متقاضیان پسر با لباس مناسب، رنگ شاد و متقاضیان دختر با روسری، لباس مناسب و رنگ شاد) در سفارت حضور داشته باشند.
 • توجه داشته باشید موهای بلند و ظاهر نامناسب در دید و اعلام نظر شخص کنسول تاثیر منفی خواهد داشت.
 • عکس ارائه شده و الصاق شده به فرم ویزا باید با ظاهر روز سفارت و عکس پاسپورت شما مطابقت داشته باشد.
 • در روز مصاحبه شخص متقاضی و همراهی که متقاضی ویزا میباشد میتوانند داخل سفارت حضور داشته باشند و دوستان، اقوام و افراد نزدیک دیگر اجازه ورود به داخل سفارت را ندارند.
 • داخل سفارت موبایل خود را خاموش کرده و در هنگام مصاحبه افراد دیگر؛ سکونت را رعایت فرمائید و آرامش خود را حفظ کنید.
 • به دقت به سوالات مطرح شده از جانب کنسول گوش کنید و در صورتیکه متوجه سوالی نشدید میتوانید مجددا از ایشان سوال کنید تا توضیحات بیشتری دهند.
 • انگیزه شما از انتخاب کالج مک دنیل، کشور مجارستان و مهارت شما به زبان انگلیسی حائز اهمیت است.  
 • باکس صفحه اول پاسپورت و فرم ویزا باید توسط متقاضی امضاء انگلیسی شده باشد. به عنوان مثال اگر نام شما آرش مرادی است، میتوانید امضای A.Moradi را در پاسپورت خود درج نمائید.
 • در هنگام حضور در جلوی درب سفارت ممکن است اشخاصی سوالاتی از شما نمایند، از دادن اطلاعات در رابطه با کالج، دانشگاه و اطلاعات شخصی جدا خودداری کنید. زیرا ممکن است این افراد در روند پرونده شما خلل وارد کنند.
 • جلوی درب سفارت منتظر رسیدن نماینده موسسه باشید و از ورود به داخل سفارت بپرهیزید.
 • مصاحبه فقط با شخص متقاضی تحصیل انجام میگیرد و همراه دانشجو مصاحبه ای ندارد و پس از مصاحبه اسکن انگشت متقاضی و همراه انجام میشود.
 • اگر قبلا به کشورهای حوزه شنگن، آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، انگلستان و خصوصا اروپا مسافرت کرده اید حتما پاسپورت های قدیمی را به همراه داشته باشید و همراه مدارک به سفارت ارائه دهید.
 • هزینه ویزای تحصیلی و همراه سفارت هر کدام 60 یورو میباشد و توصیه میگردد حتما از روز قبل یورو را به صورت خرد تهییه کنند. (پول خرد به همراه داشته باشید، سفارت اسناس یورو را خرد نخواهد کرد).
 • از انجام دادن اعمال ناشایست جلوی سفارت و یا داخل سفارت پرهیز نمائید.
 • از شوخی و خنده، صحبت کردن با صدای بلند در داخل سفارت بپرهیزید.
 • قبل از حضور در سفارت حتما یک انگیزه نامه و رزومه برای خود تهییه کنید.
 • سوالات احتمالی مصاحبه را از حداقل یک ماه قبل از سفارت رفتن؛ تمرین نمائید.
 • اطلاعات پرونده خود را به افراد غریبه و موسسات دیگر و حتی به دوستان خود ندهید.
 • به خاطر داشته باشید موسسه ها حامی و پشتیبان شما خواهند بود و همواره پیگیر کار شما هستند و افرادی که در قالب دلسوزی اما با فریبکاری شما را دچار استرس میکنند، فقط سوء نیت دارند.
 • زمان صدور ویزا حداقل حداقل 8 هفته است و هیچ یک از موسسات و یا افراد جلوی سفارت رابطه خاصی با سفارت ندارند و هیچ کسی تأثیرگذار در روند پرونده شما نخواهد بود.
 • تصمیم گیرنده نهائی در روند پرونده شما اداره مهاجرت کشور مجارستان است و باید منتظر پاسخ و نظر نهائی از جانب اداره مهاجرت مجارستان باشید.
 • اخذ هر نوع نتیجه ای از اختیار موسسه خارج است.

بیمه درمانی و سلامت کالج مک دنیل مجارستان

بیمه درمانی کالج مک دانیل بوداپست مجارستان، بیمه سلامت، به انگلیسی Health Insurance  بیمه درمان یا بیمه سلامت و درمان، نوعی بیمه میباشد که پرداخت هزینه های خدمات سلامت و پزشکی، درمان و توانبخشی افراد بیمه شده را پرداخت مینماید. 

یعنی ترتیباتی که به موجب آن بیمه گر بر اساس بندهای بیمه نامه، مقاذیر مشخصی پول را، در جهت جهت جبران هزینه های بیمارستانی و جراحی ناشی از بیماری و حوادث، به بیمه شوندگان پرداخت می کند، را بیمه سلامت یا بیمه درمانی تعریف نموده اند.

بیمه درمانی برای دانشجویان کالج مک دانیل بوداپست مجارستان اجباری و هزینه هر ماه 20 یورو و هر 12 ماه حدود 240 یورو می باشد. هزینه آزمایشات سالینه پزشکی شامل ایدز و هپاتیت و عکس قفسه سینه برای دانشجویان کالج مک دنیل حدود 100 یورو میباشد. 

هزینه های دندانپزشکی بسیار زیاد است و توصیه میگردد دانشجویان کالج مک دنیل قبل از مسافرت به مجارستان به دندانپزشک مراجعه فرمایند. هزینه ویزیت پزشک برای دانشجویان کالج مک دنیل حداقل 20 یورو است.

هزینه دارو از ایران گرانتر است و توصیه میگردد مقداری داروی سرماخوردگی و آنتی بیوتیک هنگام عزیمت به کالج مک دنیل به میزان کم به همراه داشته باشید. دانشجویانی که داروهای خاص در ایران مصرف میکنند میتوانند قبل از عزیمت به کالج مک دنیل با نسخه پزشک و ترجمه رسمی آن به میزان کم دارو به همراه خود ببرند.

داروهای مکمل در تمام اروپا استفاده میشود و برای بیماریهایی مانند گلودرد و سرماخوردگی؛ پزشک هیچ دارویی نمیدهد و دانشجویان کالج مک دنیل میتوانند از داروهای مکمل پودر فربکس و ویتامین C استفاده نمایند. 

بیمه درمانی و سلامت برای دانشجویان کالج مک دنیل اجباری است و بیمه درمانی شامل بیماریهای و اعمال جراحی که منجر به بستری شدن در بیمارستان شود؛ خواهد شد و شامل بیماریهای سرپایی مثل سرماخوردگی نمیشود. 

اداره پلیس مهاجرت مجارستان برای تمدید ویزای دانشجویان کالج مک دنیل نیاز به بیمه درمانی دارد و بیمه هایی که با هزینه کم و ارزان تهییه شده است، اعتبار ندارد.

  در صورت بستری شدن دانشجویان کالج مک دنیل در بیمارستان، میتوانند از خدمات زیر بهره مند شوند:

 • خدمات بستری شدن در بیمارستان
 • هزینه جراحی
 • هزینه مراقبت های ویژه
 • هزینه زایمان
 • هزینه های دارویی تأیید شده برای بهبودی در بیمارستان
 • هزینه خدمات درمانی فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتاردرمانی
 • هزینه جراحی های پروتز تا سقف تأیید شده توسط دولت مجارستان

هزینه های درمانی این بخش شامل مبالغی است که توسط پزشکان، جراحان، متخصصان بیهوشی و متخصصین دیگر دریافت میشود و در صورت نیاز؛ میتوانید از خدمات زیر بهره مند شوید:

رپایی در بیمارستان و یا توسط دکتر یا متخصص هزینه اغلب آزمایشات تشخیصی مانند پاتوبیولوژی و رادیولوژی و غیره.

برای بیمه درمانی کالج مک دنیل، میتوانید از خدمات زیر نیز بهره مند شوید:

خدمات نامحدود اورژانسی از جمله حمل و نقل آمبولانس و درمان در محل توسط خدمات دهندگان رسمی شرکت بیمه.

عدم پوشش خدمات بیمه ای برای دانشجویان کالج مک دانیل بوداپست مجارستان

برخی موارد درمانی تحت پوشش خدمات بیمه درمانی قرار نمیگیرد که عبارتند از :

 • خدمات درمانی خارج از خاک مجارستان
 •  جراحی های زیبایی (در صورتی که از لحاظ درمانی الزامی نباشن).
 • خدمات دندانپزشکی
 • خدمات ناباروری و نازایی
تگ ها:
10155

  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر