توصیه های مهم قوانین دانشگاهی

tosiehha

 1. با انجام تحقیقات کامل و کسب اطلاعات در رابطه با شرایط ارزشیابی فارغ التحصیلان پس از تحصیل در دانشگاههای خارجی و شرایط انتقال و سایر شرایط با مراجعه به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دررابطه با علوم غیرپزشکی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رابطه با علوم پزشکی دانشگاه را انتخاب کنید.
 2. با آگاهی کامل و استناد به تحقیقات قبلی توسط خود و تحقیق در منابع علمی، تحصیلی ، کاتالوگها و بولتنهای دانشگاهی ، مراکز اطلاع رسانی داخلی و خارجی دانشگاه را انتخاب نمایید.
 3. جهت وثوق اطلاعات سایت دانشگاهها را در اینترنت بررسی نمائید.
 4. مشورت با خانواده و والدین و اخذ رای مثبت و رضایت ولی و قیم مهمترین اصل در انتخاب دانشگاه و کشور میباشد.
 5. با آگاهی کامل از شرائط و امکانات آموزشی و خوابگاهی ، دانشگاه را انتخاب نمایید زیرا مسئولیت تمامی مسائل آتی دانشجوئی در کشور مورد نظر بعهده خودتان میباشد .
 6. پذیرش تحصیلی با توجه به سطح نمرات تحصیلی شما میباشد و توسط دانشگاه بررسی و اعلام نتیجه خواهد شد.
 7. کلیه هزینه های تحصیل توسط منابع شخصی یا قیم باید پرداخت گردد و درصورت عدم توانائی مالی هزینه های مصروف و شهریه های پرداختی تا آن زمان مسترد نمی شود.
 8. درصورت انصراف ازتحصیل و یا اخراج در هر مقطع زمانی وبه هردلیل کلیه هزینه های پرداختی تا آن زمان غیر قابل برگشت میباشد.
 9. رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی غیر قابل تغییر و تابع مقررات و ضوابط دانشگاه است و در صورت عدم تمایل به ادامه تحصیل منابع هزینه شده غیر قابل برگشت میباشد.
 10. همکاریهای لازم را در آماده کردن و ارائه مدارک مورد نظر سفارت و دعوتنامه تحصیلی به سفارت به انجام برسانید.
 11. هیچگونه تضمینی در رابطه با اشتغال به کار ،‌ ارز دانشجویی به دانشجویان خارج از کشور ارائه نمی گردد.
 12. تجهیزات و امکانات خوابگاه در تعهد دانشگاه میباشد و مؤسسات دخالتی در این امکانات نمیتوانند داشته باشند.
 13. باید قبل از اتمام دوره پیش دانشگاهی به دانشگاهها مراجعه و کلیه اقدامات لازم جهت ثبت نام در دوره دانشگاهی را به انجام برسانید.
 14. کلیه اطلاعات دریافتی درباره دانشگاه و امکانات خوابگاهی و کیفیت تحصیلی از مؤسسه که بصورت اطلاع رسانی رایگان در اختیار شما قرار داده شده است را می توانید با سایت دانشگاه مقایسه نمایید .
 15. جهت اطلاع از هزینه های زندگی به وب سایت دانشگاهها و یا سفارتخانه ها در ایران می توانید مراجعه فرمایید.
 16. کلیه اطلاعات داده شده در کاتالوگهای دانشگاهها باید به صورت دقیق مطالعه کامل گردد و آدرس و شماره تلفنهای دانشگاه و وب سایت دانشگاه جهت کسب اطلاعات بیشتر را از مؤسسه دریافت دارید.
 17. پس از تحقیقات لازم از منابع مختلف و با علم به شرائط دانشگاه و قوانین کشور مورد نظر ، استانداردهای آموزشی و کیفیت دانشگاهی دانشگاه و کشور را فرمائید .
 18. با توجه به درخواست شما و بصورت کاملا اختیاری میتوانید از یک فرد راهنما در کشور مقصد استفاده نمایید و وظایف راهنما شامل:
 • استقبال از فرودگاه کشور مورد قرارداد
 • راهنمائی و اقامت در خوابگاه و یا کمک در پیدا کردن و اجاره نمودن منزل و محل اقامت مناسب
 • انجام مراحل ثبت بیمه درمانی(هزینه بیمه درمانی به عهده متقاضی میباشد)
 • انجام مراحل ثبت نام در دانشگاه/کالج
 • مشاوره تحصیلی در طول دوران تحصیل سال اول
 • ارائه سیم کارت موبایل رایگان جهت ارتباط با خانواده
 • آشنائی با مراکز خرید و تبدیل ارز، متروها و شهر
 • افتتاح حساب بانکی
 1. هرگونه مسئله ای در آینده در رابطه با مسائل فی مابین شما و راهنمای انتخابی بعهده شما میباشد.
 2. بدون تاخیر به کشور محل تحصیل مسافرت نمایید و مدارک خود را سریعا به دانشگاه/کالج محل تحصیل ارائه و ثبت نام نمایید.
 3. در صورتیکه از پرداخت شهریه به دانشگاه/کالج و ثبت نام ممانعت ورزید، دانشگاه مراتب را به پلیس اعلام و اقامت شما باطل خواهد شد.
 4. در صورتیکه قصد عزیمت به کشور دیگر داشته باشید و یا از اقامت تحصیلی سوء استفاده نمایید ، دانشگاه مراتب را به پلیس مهاجرت اعلام نموده و اقامت شما باطل خواهد شد.
 5. در صورتیکه جذب بازار کار شوید ، تمام پیامدهای حقیقی و حقوقی آن و کلیه خسارات و زیانها طبق قانون اساسی کشورمورد نظر برعهده شما و خانواده یاقیم شما خواهدبود.
 6. مامورین و پلیس فرودگاه کاملا مختار در دیپورت و بازگرداندن اشخاص میباشند و از هر نظر مستقل و آزاد عمل می نمایند.
 7. در صورتیکه روادید شما هنگام ورود به کشور مورد نظر یا پس از آن توسط مامورین مرزهای هوائی و زمینی به دلیل داشتن سوء سابقه یا دادن توضیحات خلاف واقع یا کامل نبودن مدارک همراه یا همراه داشتن موارد ممنوعه و غیره دچار مشکل شود و از ورود شما ممانعت به عمل آید مسئولیت مستقیم به عهده شخص شما است.
 8. در صورتیکه روادید شما هنگام ورود به کشور مورد نظر یا پس از آن توسط مامورین مرزهای هوائی و زمینی به هر دلیلی دچار مشکل شود با توجه باینکه روادید و پذیرش تحصیلی شما کاملا قانونی بوده است هیچگونه مسئولیتی نسبت به ضرر و زیان شما متوجه مؤسسه نمیباشد.
 9. هنگام ورود به کشور مورد نظر ارز رایج کافی بهمراه داشته باشید
 10. حضور مرتب و منظم در کلاسهای آموزشی الزامی است و در صورت غیبت بیش از 10% کلاس ها دانشگاه مجاز به اخراج و ممانعت از شرکت در امتحانات دانشجو میباشد.
 11. در صورت عدم موفقیت در امتحانات دانشگاه ، جریمه نقدی و آموزش اجباری برای دانشجو توسط دانشگاه در نظر خواهد گرفت.
 12. در صورتیکه دانشجو 2 ترم دانشگاه مردود شود دانشگاه مجاز به اخراج وی از دانشگاه و کشور مربوطه خواهد بود.
 13. در هنگام ورود به کشور مورد نظر با وضع ظاهری مرتب و آراسته درخور اتباع کشور جمهوری اسلامی ایران حضور یابید
 14. بعنوان یک دانشجو و نماینده جمهوری اسلامی ایران کلیه مسائل اخلاقی و موازین و شئونات اسلامی را در تمامی دوران تحصیل در کشور مورد نظر که نشانگر فرهنگ والا و تمدن غنی جمهوری اسلامی ایران است ، رعایت نمایید .
 15. هر گونه مسئله ای که در اثر عدم رعایت اصول اخلاقی و شئونات دانشجویی پیش بیاید مسئولیتش بعهده دانشجو خواهد بود .
 16. دانشجویان میبایستی مواد امتحانی را از بخش پذیرش دانشگاه سئوال نمایند و خود را برای امتحان ورودی دانشگاه آماده نمایند.
 17. دانشجو باید مدارک لازم جهت ثبت نام دردانشگاهها را قبل از شروع فصل ثبت نام آماده نماید و پس از قبولی در امتحان ورودی دانشگاه ، دانشجو باید به قسمت پذیرش مراجعه و پذیرش را دریافت دارد.
 18. دریافت نامه پذیرش به معنای ثبت نام نیست و دانشجو باید مراحل ثبت نام را در دفتر دانشجویان خارجی انجام نماید.
 19. پرداخت یک ترم شهریه دانشگاه جهت ثبت نام الزامی است.
 20. جهت دریافت و یا تمدید اقامت پرداخت شهریه و گواهی ثبت نام دانشگاه وگواهی سلامت جسمانی، آزمایشات ایدزوهپاتیت الزامی است
 21. در بعضی از کشورها مانند اوکراین و کشورهای روسی زبان دانشجو با ویزای کوتاه مدت ورود مینماید و پس از پرداخت شهریه دانشگاه پاسپورت دانشجو را گرفته و همراه مدارک و گواهی پرداخت شهریه جهت صدور اقامت تحصیلی به اداره پلیس ارسال مینماید وپس از2-1 هفته پاسپورت دانشجو با مهر اقامت دانشجوئی مسترد میشود.
 22. در بعضی از کشورها مانند مجارستان و انگلستان و کشورهای اروپائی سفارت در تهران اقامت تحصیلی یک ساله را صادر می نماید
 23. دانشجو جهت تمدید اقامت دو ماه قبل از اتمام اقامت باید به اداره پلیس مراجعه و مدارک خویش را ارائه نماید.
 24. در ماه خرداد دانشگاهها معمولا شروع به صدور پذیرش می نمایند و شروع کلاسها از تاریخ نیمه شهریور ماه میباشد.
 25. دانشجو حق دارد پیش از ثبت نام دانشگاه و خوابگاه را ببیند
 26. بین دانشجو و دانشگاه قراردادی منعقد می گردد و دانشجو پس از رؤیت دانشگاه و خوابگاه و معمولا یک شب اقامت در خوابگاه روز بعد برای ثبت نام به دفتر دانشجویان خارجی مراجعه می نماید.
 27. قرارداد توسط مدیر آموزش یا مسئول ثبت نام به زبان روسی یا انگلیسی قرائت میشود.
 28. قرارداد توسط راهنما ترجمه میشود و دانشجو با آگاهی کامل از شرائط دانشگاه و قوانین دانشگاه ، آموزش و خوابگاه و شهریه و پس از امضاء قرارداد و ارائه مدارک اقدام به ثبت نام می نماید.
 29. دانشجو در اولین فرصت برنامه درسی را دریافت نموده و کلاس درسی وی مشخص خواهد شد.
 30. دانشجو پس از ثبت نام و پرداخت شهریه به دانشگاه نمی تواند انصراف دهد و شهریه را مسترد نماید.
 31. دانشجو حتی اگر یک ساعت پس از ثبت نام اعلام انصراف نماید طبق قوانین بین المللی حق هیچگونه اعتراضی نداشته و هیچ مبلغی از شهریه قابل برگشت نمی باشد.
 32. دانشجو نمی تواند پس از تعیین کلاس و برنامه آموزشی و بدون موافقت مدیر آموزش آن را تغییر دهد.
 33. دانشجو بسته به استعداد تحصیلی و علاقه معمولا در طی 3 ماهه اول می تواند به مکالمات روزمره آشنا شود.
 34. شهریه شامل هزینه های کتاب و لوازم نمی شود.
 35. عمدتا دانشجویان به سه دسته تقسیم میشوند :‌

1- دانشجویانی که فقط برای وقت گذرانی و تفریح آمده اند و خانواده فقط باری به هر جهت ایشان اعزام را نموده تا به گونه ای از گرفتاریهای ایشان خلاص شود.

2- دانشجویانی که دچار اختلالات رفتاری و ضعف در تصمیم گیری هستند و با تزلزل ادامه مسیر میدهند و گاه مصر برای تحصیل و با شتاب و گاه متزلزل و افسرده و پشیمان از این که در این مسیر قدم نهاده اند و این دسته اغلب به خاطر افسردگی مانند بچه ها بهانه جوئی کرده و به طرق مختلف می خواهند اطرافیان را مقصر نشان داده و عدم موفقیت خویش را در تحصیل به گردن دانشگاه و آموزش و کیفیت کشور و خوابگاه بیاندازند و همواره با خود و اطرافیان و خوابگاه مشکلات عدیده ای دارند.

3- دانشجویانی با عشق و علاقه خاصی ، به تحصیل پای در این میدان گذارده اند و با تمام کاستیها و دلگیری ها و دوری از وطن و سختی درس و محیط غریب و زبان بیگانه دست و پنجه نرم میکنند و اکثرا راه ترقی را با قدمهایی استوار پشت سر میگذارند و با برچسب زدن به این و آن و دانشگاه و اساتید و آه و ناله و شکایت به پدر و مادر و خانواده و اطرافیان میانه ای ندارند و چه افسوس که این دسته بسیار کم و قلیلند و امیدواریم که همه ایرانیان جزو این دسته باشند و از این آزمایش زندگی سربلند بیرون بیایند همانا مباهات به افتخارات ایشان ما را بس.

 1. دانشجویان می توانند از کتابخانه های دانشگاهها استفاده نمایند و به نظر بنده بهترین مکان برای مطالعه کتابخانه دانشگاههاست که دارای سکوت مورد نظر برای مطالعه است.
 2. تشکیل پرونده دانشجویی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در اولین فرصت الزامی است.
 3. سفارت جمهوری اسلامی ایران در هنگام مراسمهای مختلف از جمله عزاداریها و ماه مبارک رمضان و عید نوروز مراسم دارد.
 4. توصیه میشود در این مراسمها که نشانگر فرهنگ والای دینی ایرانیان است شرکت نمائید تا برقم دوری از وطن از مراسم دینی و فرهنگ ایرانی بدور نباشید.
 5. همواره مسائل خویش را با سفارت ایران در میان بگذارید و از راهنمائی های آن عزیزان بهره مند گردید.
 6. زمان ثبت نام ترمهای مهر تا آبان هر سال حداقل 3-2 ماه قبل ازشروع ترم میباشد.
 7. دانشجو نمی تواند هنگام عزیمت همسر و فرزند خود را نیز بهمراه ببرد زیرا قوانین روادید به همراه تعلق نمیگیرد
 8. مادر و پدر دانشجو جهت بازدید از فرزندشان با تور مسافرت نمایند و میتوانند توسط فرزندشان درخواست دعوتنامه از دانشگاه نمایند یا میتوانند دعوتنامه شخصی با صرف هزینه دریافت دارند.
 9. حداقل زمان اخذ پذیرش : 2 هفته الی 6 ماه بسته به کشور متغییر میباشد
 10. حداقل زمان لازم جهت ویزای تحصیلی سفارت : 4 هفته الی 6 ماه بسته به کشور متغییر می باشد
 11. تعهد موسسه اخذ پذیرش تحصیلی در کالج پیش دانشگاهی مورد توافق در قرارداد است و متقاضی حق تغییر موضوع قرارداد را پس از عقد قرارداد ندارد.
 12. متقاضی پس از اتمام موفقیت آمیز دوره پیش دانشگاهی کالج و قبولی در امتحانات پایان دوره کالج باید در امتحانات ورودی دانشگاه ثبت نام و شرکت نماید و در صورت کسب امتیازات لازم و قبولی در امتحان ورودی دانشگاه علوم پزشکی متعاقبا می تواند در دانشگاه علوم پزشکی مربوطه انتخابی ثبت نام نماید.
 13. قبولی در رشته ی مورد نظر متقاضی کاملا رقابتی و بسته به امتیاز کسب شده در امتحان ورودی دانشگاه دارد.(بعنوان مثال برای ورود به رشته دندانپزشکی با توجه به درخواست و رقابت بیشتر دانشجویان اعزامی برای ورود حداقل امتیاز 80% و در پزشکی حداقل امتیاز 70% و در رشته داروسازی حداقل امتیاز 60% می باشد.)
 14. موسسه از تعداد متقاضیان شرکت کننده در امتحان ورودی و ظرفیت دانشگاههای علوم پزشکی در جذب دانشجو در سال جدید و همچنین نحوه برگزاری امتحان ورودی و امتیازات رقابتی لازم برای ورود به رشته ی مورد نظر متقاضی، اطلاعاتی ندارد و دانشجو باید در طی دوره پیش دانشگاهی آماده سازی کالج با جدّیت فراوان درس بخواند و از هرگونه غیبت و تاخیر به شدّت پرهیز نموده و خود را برای امتحانات ورودی آماده نماید و به این امر آگاهی داشته باشد که قبولی در امتحان ورودی دانشگاه کاملا رقابتی و بر اساس امتیاز کسب شده در امتحان ورودی دانشگاه می باشد.
 15. در صورت عدم قبولی در امتحان ورودی با توجه به محدودیت زمانی ، متقاضی می تواند در دانشگاههای دیگر کشور محل قرارداد برای امتحان ورودی ثبت نام نماید و یا دوره کالج پیش دانشگاهی را مجددا ثبت نام و تکرار بنماید.
 16. موسسه تعهدی در قبال ثبت نام و شرکت در امتحانات و همچنین قبولی یا عدم قبولی متقاضی در امتحانات ورودی دانشگاه را ندارد زیرا شخص امتحان دهنده خود متقاضی است و امتیازات کسب شده در امتحانات ورودی بر اساس تلاش و توانایی های شخص متقاضی خواهد بود و موسسه در این امر دخل و تصرفی در حال و آینده ندارد.