توصیه های مهم در رابطه با خوابگاهها

student-accommodation

 1. مشخصات عمومی خوابگاههای دانشگاههای خارجی شامل: کف موزائیک/ سرامیک/ پارکت ، شوفاژ مرکزی، توالت فرنگی وحمام، آشپزخانه مشترک ، خط تلفن سانترال مرکزی در نگهبانی ، پست نگهبانی درب ورودی و طبقات خوابگاه ، تریا و فروشگاه موقت و کوچک
 2. از قوانین خوابگاهی تبعیت فرمایید زیرا در صورت عدم رعایت قوانین خوابگاه و برهم زدن نظم خوابگاه ریاست خوابگاه دانشگاه مجاز به اخراج شما میباشد.
 3. در صورت بی نظمی و درگیری و ایجاد تنش در محیط خوابگاه دانشگاه مجاز به اخراج دانشجو و اعلام مراتب به سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوطه میباشد.
 4. در صورت مصرف سیگار و مشروبات الکلی در محیط خوابگاه دانشگاه مجاز به اخراج دانشجو و اعلام مراتب به سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوطه میباشد.
 5. در صورت مصرف مواد مخدر در محیط خوابگاه ، دانشگاه اقدام به اخراج دانشجو خواهد نمود و مراتب را به پلیس و به سفارت جمهوری اسلامی ایران گزارش خواهد نمود و مواد مخدر جزو جرمهای بسیار سنگین در کشورهای خارجی میباشد.
 6. در صورت مصرف مواد روان گردان در محیط خوابگاه ، دانشگاه مجاز به اخراج دانشجو و اعلام مراتب به پلیس میباشد.
 7. در صورت فروش مواد مخدر و یا مواد روان گردان در محیط خوابگاه و دانشگاه ، دانشگاه دانشجو را اخراج و به پلیس تحویل خواهد نمود و پس از طرح دعوی در دادگاه ، جریمه های بسیار سنگین شامل زندان طولانی مدت و جریمه نقدی تعیین خواهد شد.
 8. دانشجو مجاز به نگهداری حیوانات اهلی و وحشی از قبیل سگ و گربه در محیط خوابگاه نمی باشد.
 9. دانشجو میبایستی ساعات تردد خوابگاهی را رعایت نموده و در وقت مجاز مقتضی به خوابگاه مراجعه نماید.
 10. دانشجو در صورتیکه مایل به اجاره منزل باشد ، می تواند مراتب را زودتر به ریاست خوابگاه اعلام نماید.
 11. دانشجو پس از تعیین خوابگاه و هم اتاقی فقط با موافقت مدیر خوابگاه می تواند محل خویش را جابجا نماید.
 12. در صورت وجود مشکلات در خوابگاه و یا آموزش و یا بین دانشجویان ،‌ دانشجو باید توضیح مشکلات را بصورت کتبی برای مسئول خوابگاه یا آموزش دانشگاه بنویسید.
 13. مسئولیت حفظ وسائل شخصی بادانشگاه و مدیر خوابگاه نمی باشد و بعهده خود دانشجوست.
 14. دانشجو موظف است درحفظ و نگهداری لوازم، پول و وسائل خود کوشا باشد زیرا دانشگاه نمی تواند برای حفظ اموال دانشجو یک محافظ استخدام نماید.
 15. خوابگاهها مانند ایران ساعات خاموشی و منع رفت و آمد دارند و معمولا بعد از ساعت 10 شب دانشجو حق تردد ندارد.
 16. در صورت مشاهده مواردی چون دزدی یا مشابه آن باید فورا با داشتن مدارک به پلیس مستقر در خوابگاه مراجعه کرد و مراتب را به مسئولین خوابگاه گزارش داد.
 17. دانشجو اجازه ندارد درساعات منع عبور و مرور بدون اطلاع خارج از خوابگاه بیرون برود و در صورت تکرار نام ایشان به پلیس گزارش می شود.
 18. دانشجو حق دارد در محیط خوابگاه صدای ضبط صوت خود را بلند نماید بطوریکه مزاحمت برای دیگران ایجاد نماید و باید هنگام مطالعه هم اتاقی ها مراعات نموده و از هدفون استفاده نماید.
 19. دانشجو حق ندارد با نواختن آلات موسیقی شخصی در محیط خوابگاه آسایش هم اتاقی هایش را بر هم زند.
 20. دانشجو حق ندارد در محیط خوابگاه از سیگار و یا قلیان و انواع مشابه آن استفاده نماید.
 21. دانشجو حق ندارد در محیط خوابگاه جشن تولد و امثالهم بگیرد.
 22. دانشجو حق ندارد افرادی را که در آن خوابگاه اقامت ندرند را بدون اجازه مدیر خوابگا وارد خوابگاه نماید.
 23. دانشجو حق ندارد پدر یا مادر خود را در محل خوابگاه وارد نماید.
 24. دانشجو حق ندارد وسایل خوابگاه تخریب نماید.
 25. متقاضی متعهد است از خوابگاه دانشجویی به میزان یک هتل انتظار نداشته باشد و فقط بعنوان یک اقامتگاه دانشجویی سطح متوسط متوقع باشد زیرا هزینه پرداختی بابت خوابگاه بسیار ارزانتراز اجاره آپارتمان است و همچنین ممکن است خوابگاه دانشگاهها و یا کالج های دیگر در شرایط بهتر یا بدتر و با هزینه ارزانتری باشند که در این رابطه متقاضی حق تغییر و یا مقایسه کالج ها را ندارد زیرا امکانات خوابگاهی هر کالج متعلق به همان کالج است.
 26. متقاضی متعهد است کلیه قوانین عمومی خوابگاه و قوانین تحصیلی کالج را که در هنگام ثبت نام در کالج به متقاضی اعلام می گردد و اخذ امضاء می شود را رعایت نماید و در صورت عدم رعایت قوانین موجود و ایجاد خسارت به لوازم خوابگاه، باید هزینه خسارات وارده را به مدیر خوابگاه پرداخت نماید و مدیر خوابگاه مجاز به اخراج متقاضی از خوابگاه است.
 27. متقاضی مجاز به استفاده از لوازم الکترونیکی و گرمایشی که باعث آتش سوزی می شود ، در خوابگاه نیست.
 28.  متقاضی باید هزینه 10 ماه خوابگاه را  یکجا پرداخت نماید و این هزینه در صورت خروج متقاضی از خوابگاه و اجاره آپارتمان در شهر به متقاضی مسترد نمی گردد و متقاضی نمی تواند در این رابطه ادعایی داشته باشد.
 29.  در صورتیکه محیط و امکانات خوابگاه توقعات متقاضی را برآورده نکند ، متقاضی می تواند آپارتمان در شهر اجاره نماید و در صورت اجاره منزل مسکونی شخصی از مالک خانه قرارداد رسمی دریافت و آدرس محل اقامت خود را در اسرع وقت به اداره پلیس اعلام و ارائه نماید و موسسه در این رابطه هیچگونه مسئولیتی بر عهده نخواهد داشت.
 30. هر اتاق خوابگاه دارای 3-2تخت و کمد و میز تحریر و هر 4 اتاق دارای یک حمام و دستشویی است و اتاق انفرادی بهیچ وجه قابل ارائه توسط خوابگاه به متقاضی نیست(خوابگاه متاهلی نیز وجود ندارد).
 31. هر گونه جابجایی در خوابگاه منوط به مجوز مدیر خوابگاه می باشد و موسسه در این زمینه مسئولیتی ندارد.
 32. توصیه نمی گردد سال اول دانشجو در کشورهائی که امکانات خوابگاهی دارد منزل اجاره نماید زیرا دانشجو در طی سال اول با توجه به نا آشنا بودن به زبان و عدم شناخت محیط و قوانین نمیتواند خانه کرایه کند و دچار مشکلات زیادی خواهد شد واز نظر اقتصادی نیز مقرون بصرفه نخواهد بود.
 33. ویژگیهای یک خوابگاه خوب: کنترل و نظارت دانشگاهی خوب ، کیفیت و امکانات خوب دانشجوئی ، نظافت و تمیزی ، فاصله کم محل آموزش تا محل خوابگاه ، حداقل امکانات دانشجوئی مانند کمد و میز مطالعه و یخچال و آشپزخانه
 34. نظافت داخل خوابگاه بعهده دانشجو میباشد زیرا نظافتچی حق ورود به اتاقهای دانشجویان را ندارد و فقط سرویس بهداشتی و کوریدور مشترک را نظافت میکند.
 35. در صورت عدم نظافت و در صورتیکه دانشجو اتاق و وسائل تحویلی را کثیف نگهداری نماید و یا موجب تخریب اموال دانشگاه گردد و حتی بطور عمد سرویس بهداشتی و حمام را با ریختن کثافات و فضولات کثیف کند دانشگاه دانشجو را جریمه خواهد کرد.