تحصیل در اوکراین – آکادمی تخصصی علوم پزشکی کیف ، شوپی کا

National P.L. Shupika Medical Academy of PostgraduateEducation  www.kmapo.edu.ua/en

این دانشگاه ‌مركز تخصصي علوم پزشكي در اوکراین مي باشد كه بصورت تخصصي ، تخصصهاي علوم پزشكي را ارائه مي دارد. در اين آكادمي دانشجويان گروه پزشكي ميتوانند پس ازگذراندن يك ترم فشرده زبان روسي وارد كورس اصلي تخصصي شده و دوره خويش را آغاز كنند. تخصصهاي باليني گوارش، جراحي عمومي، جراحي قلب، اطفال، جراحي اعصاب،زنان و زايمان، چشم، كودكان، ارتوپدي، اعصاب، پوست، طب اورژانس، گوش، حلق و بيني، روانپزشكي،كليه و مجاري ادراري، سرطان، پاتولوژي، غدد، طب هسته اي، راديولوژي و ارولوژي و تخصصهاي غيرباليني و تخصصهاي دندانپزشكي شامل بيماريهاي لثه، پريودونتولوژي، ترميمي و … دانشجو مي پذيرد.

آکادمی تخصصی پزشکی کی یف یکی از نخستین موسسات علمی – آموزشیاوکراین می باشد که در دوره دولت اوکراین ( 1917-1919) در زمان احیای علمی، فرهنگی و آموزشی اوکراین تاسیس شده است .(این آکادمی در سال 1918 میلادی تاسیس گردید.) درسال 1919 ضمن سازماندهی مجدد و ملی شدن، به عنوان انستیتوی کارآموزی پزشکان کی یف تحت پوشش سازمان آموزش عالی آن زمان قرار گرفت. تا شروع جنگ جهانی دوم انستیتوی فوق بابیش از 1000 فارغ التحصیل دارای 24 دپارتمان بود. انستیتوی کارآموزی پزشکی کی یف درسال 1996 زیر ساختی شد برای تشکیل آکادمی تخصصی پزشکی کی یف که به نام یکی از دولتمردانو دانشمندان مشهور آن زمان یعنی پروفسور شوپیک نامگذاری شد.

در سال 2005 نیز از طرف آقای یوشنکو ریاست جمهوری اوکراینعنوان ملی دریافت کرده و به آکادمی ملی تخصصی پزشکی شوپیکا تغئیر نام داد.

هدف اصلی این آکادمی از همان زمان آغاز به کار آن مشخص شدو تا کنون نیز ادامه دارد که  تربیت متخصصیندر زمینه های مختلف علم پزشکی می باشد. امروزه آکادمی تخصصی شوپیکا از برترین و قویترینموسسات آموزش عالی کشور اوکراین در تربیت آسپیرانتور است که دارای 6 دانشکده، 70 کرسیآموزشی، 150 پروفسور و 400 دکتر مشغول به فعالیت می باشد. مساحت کل این آکادمی 8 هزارمتر مربع بوده و همچنین شامل 5 خوابگاه دانشجویی با ظرفیت بیش از 2 هزار نفر است.

در آکادمی 9 شورای ویژه برای دفاع از رساله های دکتری و کاندیدایعلوم در رشته های مختلف بیماری های داخلی، بیماری های عصبی، جراحی، زنان و زایمان،پزشکی قانونی، داروسازی، چشم پزشکی و غیره وجود دارد. در 5 سال اخیر در این شوراهابیش از 100 رساله دکتری و 400 رساله کاندیدای علوم مورد دفاع واقع شده اند. همچنیندر 25 سال اخیر بیش از 300 دکتر و 1500 کاندیدای علوم پزشکی در این آکادمی تربیت شدهکه نزدیک به 100 نفر از آنان شهروندان کشور های خارجی می باشند. فعالیت های مشاورهای و درمانی از طرف اعضای دپارتمان های آکادمی در مراکز درمانی با داشتن بیش از7000 تخت بیمارستان و 12 مرکز تحقیقاتی مربوطه صورت می گیرد.

 

سالانه بیش از 200 هزار مشاوره پزشکی و 40 هزار جراحی توسطاعضای هئیت های علمی آکادمی انجام می پذیرد که در امور تحقیقاتی برای ارائه روشهایجدید تشخیص، درمان و پیشگیری مورد استفاده قرار می گیرند.

این آکادمی در زمینه های مختلف پزشکی از جمله سیستم عروقی– شریانی و مغزی شریانی، پیشگیری و درمان بیماران مادران، نوزادان و اطفال، پیشگیریو روشهای تصحیح نقصهای ایمونولژیکی و ژنتیکی در اشکال متفاوت پاتولوژیک مربوطه، راههای موثر در کمک های اولیه و اورژانس ، بالا بردن جراحی های ارگان های داخلی بدن ودستگاه های حرکتی، ایجاد داروهای جدید، پیشگیری از توبرکولوز و ایدز و بسیاری از مسیرهایدیگر فعالیت های تحقیقاتی گسترده ای دارد.

آکادمی ملی تخصصی پزشکی کی یف به طور موفقیت آمیز با آکادمیهای بیشماری در سطح جهانی از جمله با کشور های آمریکا، آلمان، کانادا، یونان، انگلستان،لهستان، سویس و ایتالیا همکاری می نماید. از سال 2001 آکادمی به عنوان یک مرکز آموزشیو تحقیقاتی تراز اول اوکراین در زمره اعضای آکادمی های جهانی قرار گرفت.

دانشکده های این آکادمی عبارتند از:

Faculty of Surgery

Faculty of Therapeutics

Faculty of Pediatrics

Medico-Prophylactic and Pharmaceutical Faculty

Faculty for Advanced Training of Teachers andProfessors

Faculty of General practice – family medicine

  
 

  
 
دی ان ان evoq